Сремци се све више окрећу воћарству и пластеницима

РУМА: Осим што располаже најквалитетнијом земљом за пољообраду, коју овде у срцу Срема зову још и златара, Општина Рума има чак 20.000 хектара државног земљишта које издаје лицитацијом.
ruma magistrala, Dnevnik/Branko Lučić
Фото: Дневник/Бранко Лучић

Пољопривредно земљиште чини 73 одсто територије општине. Први круг овогодишње лицитације је завршен и остало је свега 350 хектара, за други круг, тако да ће сва земља бити обрађена.

- Имамо 3500 пољопривредних газдинстава и заступљене су све ратарске културе, а најквалитетнија земља је у катастарским општинама Жарковац, Путинци и Доњи Петровци, такозвана златара, где је земља и најскупља. Такође, сва земља дуж магистралног пута М21 је квалитетна због инфраструктуре, која јој свакако подиже цену – каже за „Дневник” председник општине Рума Слађан Манчић.

У последње време, доста људи се окреће воћарској, па и пластеничкој производњи, користећи субвенције које Министарство пољопривреде нуди произвођачима. Враћа им се и до 50 одсто уложеног у системе за наводњавање, куповину садница, репроматеријала...

-Чак и и код нас у крају познатом као свињски Срем, све се више могу видети бројни засади воћа и то јабука, крушака, шљива, вишања. Приметио сам да почиње и садња боровница - каже Манчић и додаје да је пољопривреда битна за целу Србију, па и њихову општину, те се локална самоуправа труди да поред државе и она издвоји средства за пољопривредне произвођаче.

У последњих пет година, Општина издваја по пет милиона динара из буyета за анализу земљишта, па сваки пољопривредник бесплатно може добити резултате за своју парцелу. Општина плаћа противградне стрелце месечним накнадама од 12.000 динара, пет милиона динара се издваја за субвенционисање камата пољопривредним произвођачима на краткорочне кредите с пролећа, када су им финансијска средства најпотребнија.

- Ми им субвенционишемо камату, они плаћају главницу, те им буквално дајемо до 500.000 динара без динара камате. Субвенционишемо и премије за осигурање такође у висини од пет милиона динара на годишњем нивоу. За уређење атарских путева издвајамо 20 милиона динара – наводи Манчић.

Комасација земљишта није урађена у само две месне заједнице, а ове године биће извојено 50 милиона за комасацију у месној заједници Вогањ.

М. Стакић

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести