Традиција стоног тениса у Ади датира од 1971. године

АДА: Традиција стоног тениса датира у Ади још од 1971. године, а зачетником тог спорта сматра се Нађ Фриђеш, који је као професор физичког васпитања тих година био први, који је покренуо секцију у овдашњој школи.
Дневник/С. Шушњевић/Бранко Анушић
Фото: Дневник/С. Шушњевић/Бранко Анушић

Репортере „Дневника” угостио је председник Стонотениског клуба „Ада” Бранко Анушић, отворивши врата општинске сале у којој се одвијају тренинзи. Пет столова на једнакој удаљености попунили су простор, а беле лоптице као лампиони украшавају ламперију надомак освојених пехара и трофеја.

– Средином и крајем 80-их година стасавале су озбиљне генерације и одлични успеси су се постизали, да би 90-их година клуб стагнирао, радећи на прилично ниским гранама, колико се могло – прича Анушић, који је иначе и играч и тренер у клубу. – Пре две деценије некадашњи ученик Нађ Фриђеша, Ђерђ Месарош као тренер се враћа у клуб. Он је ту и даље, помаже колико год може, а и заслужан је што сам ја ту. Говоримо о мушком стоном тенису, с обзиром на то да, као да постоји нека природна граница, те у Сенти и Чоки влада женски стони тенис, док је у Ади, Бачком Градишту и Бачкој Тополи мушка игра. Сада имамо две девојчице које тренирају код нас и одлично им иде. Имају осам година и надамо се да ће се држати заједно и остати код нас.

Некада су деца у школама имала спортске секције, те је и заинтересованост за тренинге била на већем нивоу него данас. Зато је њихов клуб пресрећан што у најмлађој групици тренира 16-оро деце, узраста од првог до четвртог разреда основне школе.

Фото: Дневник/С. Шушњевић/Клубу недостаје свлачионица

– Имамо екипу са троје деце која су остала из претходне генерације узраста 11 и 12 година, као и сениорску екипу у којој играмо нас тројица – прича наш саговорник. – До пре три године смо имали и јуниорски тим који окупља узраст од 15 до 18 година, али сада нам је и последњи из екипе, Бенке Акош отишао на студије у Нови Сад.

Клубу недостаје свлачионица коју у наредних пар година желе да обезбеде. Сада користе мали простор који је адаптиран у те сврхе. Осим тога, фали им бар један тренер, не би могли тако да покрију сваку селекцију, јер сада раде Тот Калочаи Саболц и Бранко Анушић.

– Бенке Акош је на јуниорском првенству државе узео три златне медаље и био први играч јуниорске репрезентације, а што се тиче међународне сцене, Ада није имала довољно новца за те ствари – прича председник клуба. – У ранијем периоду старе Југославије, Шандор Јанковић је крајем 80-их био стандардан члан сениорске репрезентације Југославије. У новијој историји, најбољи пласман екипе у којој и сам играм је био пре пет – шест сезона, када смо били трећи у Суперлиги Србије. Али опет нисмо имали средстава да изађемо на европску сцену, но нама је интерес да клуб живи и да су врата широм отворена за све који желе да нам се придруже.

Како каже, са најмлађом екипом су почели једном у два месеца да организују интерне турнире. Направљена је сарадња са другим клубовима из Чоке, Кикинде, Руског Села и околине, те се деца друже, играју и проводе квалитетнои време заједно. Осим тога, поносни су и на то што је у Молу покренута стонотениска секција коју води професор физичког васпитања Милош Војиновић. Надају се да ће се и тамошња деца придружити СК „Ада” те заједно освајати првенства.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести