У Бечеју без "Бибера" и сапуна Јелена Остојић нема доброг базара

БЕЧЕЈ: Био ономад Дан жена, а на базару приређеном у центру Бечеја највише се нудило цвеће, али и рукотворине погодне за поклоне.
jelena ostojic sapuni
Фото: Privatna arhiva

Међу продавачицама је била и Јелена Остојић (65), која ради на две тезге истовремено. На једној су надалеко чувене чурушке штрудле с вишњама, маком, орасима и ситни колачи, а другој природни, биљни сапуни.

Продајем слаткише да помогнем пријатељима, док су сапуни моји, прича Јелена и одговара муштеријама да килограм штрудле с вишњама и маком кошта 600 динара, а с орасима 800.

Није баш нека велика гужва, додаје, „стигнем све муштерије да подмирим, али и нађем се при руци осталима као организатор“. Волим дружења и није ми тешка било која обавеза. Тако је још од кад је моја кћи Миомира с још неколико истомишљеница 2011. основала Удружење грађана „Бибер“. Кренули смо с Пролећном цветном пијацом, после неколико година придодале и Јесењу, а у последње време, јер учесници то желе, радимо их по две. Уз то, с месном туристичком организацијом изванредно сарађујемо на још неколико манифестација током године. Откако је моја Миа отишла да ради у Швајцарску, свалило се све на мене, али не жалим се. У пензији сам већ пет година и има се времена, каже наша саговорница.

Међутим, нарочито је поносна на сапуне.

И у тај посао ме увукла Миа, поносна је на своју наследницу.

Како додаје, унука се заинтересовала, посећивала бројне скупове, није могла да постигне све па јој је она прискочила у помоћ.

Она је отишла, а ја наставила пуном паром. Истина, не путујем као Миа на све стране, али, пошто је посао разрађен, шаљем сапуне поштом. Сад већ имам на лагеру тридесетак врста, а намеравам да додам још неке. Уместо да се уморим, кад се нечега дохватим, могу непрекидно дању и ноћу да радим. У почетку је то био креативан хоби, али је временом постао бизнис. Ко их једанпут купи, редовна је муштерија. Цене? Од 80 до 400 динара комад. Зависно од врсте и количине етарског уља, наводи Јелена Остојић.

Иначе, њени биљни сапуни су другачији него старински од масноћа животињског порекла:

Добијају се хладним процесом, који је једноставнији, али се води рачуна о томе да сви састојци буду сразмерно употребљени. Након 24 сата сапунификације у већем калупу, сече се у жељена облике. Да пХ вредност падне, ради квалитета, ваља да одстоје 40 до 60 дана. Правим за све типове кожа, чак и за прање косе, јер помажу циркулацију главе и хране власи. У њима нема штетних боја, мириса и конзерванса, па заслужују епитет „здрав сапун“, вели Јелена, која се, иако је завршила Економску школу и цео живот радила у трговини и комерцијали, лако преквалификовала.

И код куће је чека доста обавеза. Одрасла је у дому где је пас био члан породице па је пре осам година почела да збрињава напуштене „авлијанере“.

Највише их је било 12, а сада их имам петоро. Љубимац је Тоша. Име је добио по томе што, кад уради нешто што не сме, „прави се Тоша“. Иначе, било да је лето или зима, сваког дана улази у своје буре с водом да се окупа, хвали Јелена свог чистунца.  

Базар поводом Дана жена је био мањих размера, али добар увод у Пролећну цветну пијацу, која се традиционално одржава крајем марта.

Тада окупимо између 70 и сто излагача. Осим цвећа, нуде се разне саднице, али и баштенски прибор, опрема и разне друге рукотворине, већ Јелена најављује следеће дружење у „Биберу“.                                 

В. Јанков

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести