У Де­бе­ља­чи ак­тив­но Дру­штво за не­го­ва­ње тра­ди­ци­ја „Ба­нат­ско ко­ло”

ДЕ­БЕ­ЉА­ЧА: На кон­цер­ту „Ба­нат­ска раз­глед­ни­ца“ чла­но­ви Дру­штва за не­го­ва­ње тра­ди­ци­ја „Ба­нат­ско ко­ло“ из Де­бе­ља­че, нај­мла­ђи фол­клор­ци, при­ка­за­ли су на­у­че­но у окви­ру про­јек­та „Очу­ва­ње тра­ди­ци­ја Ср­ба у Ба­на­ту“.
1
Фото: Дру­штво „Ба­нат­ско ко­ло“ Де­бе­ља­ча

Про­јек­том су об­у­хва­ће­не еду­ка­ци­је о на­род­ним игра­ма у Ба­на­ту, уз уче­шће еми­нент­них струч­ња­ка, а осим те­о­риј­ских зна­ња мла­ди има­ју при­ли­ку да и прак­тич­но на­у­че да за­и­гра­ју.

Чла­но­ви де­чи­јег фол­клор­ног ан­сам­бла су на­сту­пи­ли пред пу­ним гле­да­ли­штем у са­ли ме­сног До­ма кул­ту­ре „Јо­жеф Ати­ла“. Де­чи­ји фол­клор­ни ан­самбл и ор­ке­стар „Ба­нат­ског ко­ла“ по­брао је апла­у­зе за из­во­ђе­ње ига­ра из Ба­на­та на отва­ра­њу и за­вр­шет­ку кон­цер­та.

Умет­нич­ки ру­ко­во­ди­лац „Ба­нат­ског ко­ла“ Ђор­ђе Нађ ка­же да ове го­ди­не ни­су одр­жа­ва­не играч­ке и пе­вач­ке ра­ди­о­ни­це, не­го су се по­тру­ди­ли да на сце­ни ура­де при­каз об­ра­ђе­ног ма­те­ри­ја­ла у про­те­кле две го­ди­не, ко­ли­ко се већ ре­а­ли­зу­је овај че­тво­ро­го­ди­шњи про­је­кат. Опре­де­ли­ли су се да део при­ка­жу за де­чи­ји уз­раст с об­зи­ром да има­ју по­те­шко­ћа код ода­би­ра ре­пер­то­а­ра за овај уз­раст. На кон­цер­ту су при­ка­за­не игре за де­чи­ји узрст, од нај­мла­ђих од шест до одам го­ди­на, па до омла­дин­ског ан­сам­бла.

Го­сти су би­ли ан­сам­бли КУД „Стан­ко Па­у­но­вић“ из Пан­че­ва, Ака­дем­ско дру­штва за не­го­ва­ње му­зи­ке „Гу­сле“ из Ки­кин­де и до­ма­ћи­ни из „Ба­нат­ског ко­ла“ из Де­бе­ља­че, а сплет ба­нат­ски ме­ло­ди­ја је из­вео гај­даш Ва­ња Или­јев из Зре­ња­ни­на.

Пу­бли­ка је има­ла при­ли­ку да ви­ди ле­по­ту и ша­ро­ли­кост из­вор­ног фол­кло­ра ко­ји се не­гу­је у Ба­на­ту, јер су дру­га­чи­ји жи­вот и игре у раз­ли­чи­тим де­ло­ви­ма овог ре­ги­о­на, па је циљ про­јек­та да се не­гу­ју и са­чу­ва­ју тра­ди­ци­је Ср­ба, али и да се ис­так­не зна­чај не­го­ва­ња кул­ту­ре и тра­ди­ци­ја и дру­гих на­ци­о­нал­них за­јед­ни­ца.

Мла­ди има­ју при­ли­ку да на­у­че игре сво­јих пре­да­ка, а не­ке и да отрг­ну од за­бо­ра­ва. У еду­ка­ци­је су укљу­че­ни струч­ња­ци из ове обла­сти, а пред­став­ни­ци и умет­нич­ки ру­ко­во­ди­о­ци из кул­тур­но-умен­тич­ких дру­шта­ва из дру­гих вој­во­ђан­ских ме­ста и це­ле Ср­би­је се упо­зна­ју са игра­ма, пе­сма­ма и тра­ди­ци­ја­ма из Ба­на­та.


Игра се и ба­лет    

По­ред шко­ле фол­кло­ра при „Ба­нат­ском ко­лу“ у Де­бе­ља­чи три го­ди­не ра­ди и ба­лет­ска сек­ци­ја Сту­ди­ја за са­вре­ме­ни и кла­си­чан плес „Ме­га­денс“, па су се на кон­цер­ту по­ред нај­мла­ђих фол­кло­ра­ца пред­ста­ви­ле и ма­ле ба­ле­ри­не. Ђор­ђе Нађ об­ја­шња­ва да су нај­мла­ђи по­ред шко­ле фол­кло­ра укљу­че­ни и у шко­лу ба­ле­та, за­то што има­ју за то ка­дро­ве. Де­ци се пру­жа и та мо­гућ­ност, али сма­тра да фол­клор и ба­лет, иако су раз­ли­чи­ти мо­гу да иду ру­ку под ру­ку, јер де­ци омо­гу­ћа­ва да уче и фол­клор­не игре и ба­лет, а та­ко­ђе и да се дру­же.  


- Ба­нат ни­је ма­ли, при­лич­но је ши­рок, та­ко да има шта да се по­ка­же на ова­квим кон­цер­ти­ма, а и да се са игра­ма, пе­сма­ма и тра­ди­ци­јом са ових про­сто­ра упо­зна­ју љу­ди из дру­гих кра­је­ва. До са­да смо у окви­ру про­јек­та об­ра­ђи­ва­ли игре из Гор­њег и До­њег Ба­на­та и игре из Стар­че­ва, а на­ста­вља­мо да­ље – ка­же Ђор­ђе Нађ, на­ја­вљу­ју­ћи да ће се у про­је­кат укљу­чи­ти и уче­сни­ци из кул­тур­но- умет­нич­ких дру­шта­ва са про­сто­ра Ба­на­та из Ру­му­ни­је и Ма­ђар­ске.

Про­је­кат „Очу­ва­ње тра­ди­ци­ја Ср­ба у Ба­на­ту“ има по­др­шку оп­шти­не Ко­ва­чи­ца, а ла­не га је по­др­жа­ло и Ми­ни­стар­ство кул­ту­ре и ин­фор­ми­са­ња Ре­пу­бли­ке Ср­би­је.

М. Ми­тро­вић

Фо­то: Дру­штво „Ба­нат­ско ко­ло“ Де­бе­ља­ча

Про­је­кат „Ко­ва­чи­ца да­нас“ ре­а­ли­зо­ва­ла је „Па­но­ни­ја ме­диа“ у са­рад­њи са „Днев­ни­ком“. Ста­во­ви из­не­ти у овом тек­сту ну­жно не из­ра­жа­ва­ју ста­во­ве ло­кал­не са­мо­у­пра­ве, ко­ја су­фи­нан­си­ра про­је­кат.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести