У индустријској зони у Адашевцима прва никла фабрика стаклене вуне

ШИД: Вест да је локална самоуправа у Шиду потписала у једном дану уговоре са 11 инвеститора који ће уложити око 100 милиона евра у погоне у индустријској зони и упослити хиљаду људи, обрадовала је Шиђане, посебно оних две хиљаде са евиденције незапослених.
1
Фото: Промо

Локална самоуправа све наде полаже у индустријску зону у Адашевцима, на Коридору 10, те није жалила труда да обезбеди најбољу инфраструктуру. - Зона се простире на 60 хектара, где је требало изградити асфалтиране путеве којима ће се кретати теретни саобраћај. Урадили смо и гасну мрежу за потребе будућих корисника индустријске зоне. Подразумева се да је урађена струја, водовод, телефонија, оптички кабл и све што је неопходно инвеститорима – каже председник општине Шид Зоран Семеновић.

Парцеле у зони не продаје Општина Шид већ Републичка дирекција за имовину, па од продаје земљишта локална самоуправа нема директан принос, али има друге бенефите, као што је приоритет у запошљавању становника из насеља шидске општине. Кад се људи запосле од пореза на доходак и зараде општина добија сигуран буyетски прилив, потврдио је Семеновић.

У индустријској зони никао је за сада само један објекат. Реч је о фабрици за производњу стаклених влакана. То је прва гринфилд индустрија у минулих десет година у Шиду. Компанија „Термовул” (Thermowool) основана је 2018. године, оснивачи су: истоимена компанија из Аустрије, Алфред Ајлмер и Викторија Визелтхалер из Аустрије. Купили су парцелу од око 10 хектара и подигли пословно-производни објекат за производњу стаклених влакана, односно, стаклене вуне, која се користи као изолатор у грађевинарству и индустрији.

Поред пословно-производног објекта, фирма гради и пратећу инфраструктуру – две производне хале, складиште и управни део, као и саобраћајне и манипулативне површине у оквиру комплекса. Како нам је речено у фабрици, процес производње стаклене вуне, првенствено од отпадног стакла, може значајно утицати на нарушавање животне средине, те је компанија „Термовул” посебну пажњу посветила набавци опреме за пречишћавање гасова и отпадних вода, као и адекватно управљање отпадним стаклом. Урађена је и Студија о процени утицаја на животну средину.

Иначе, „Термовул” је парцелу купио од Републичке дирекције за имовину још крајем фебруара, али због пандемије, изградња погона започела је нешто касније у односу на планирану динамику. Завршетак радова очекује се до краја године. За сада је на обуци 25 радника, а ускоро би требало да упослимо 60 радника, потврдио нам је директор „Термовула” Раде Илић.      

Д. Савичин

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести