У Ковачици све што је потребно стиже на кућну адресу

КОВАЧИЦА: Први смртни случај проузрокован коронавирусом житеља ковачичке општине забележен је 6. априла, а преминуо је 75-годишњи становник Падине.
d
Фото: wwwj.kovacicainfo.rs

Потврђен је и један случај обољења у Црепаји. Председник општине и Кризног шатаба за ванредне ситуације општине Ковачица Милан Гарашевић је у изјави за РТВ Ковачица саопштио да је после појаве два случаја обољевања од коронавируса изоловано нових 50 особа, који за сада немају никакве симптоме обољења. Гарашевић је упутио још један апел грађанима да поштују мере за спречавање ширења заразе. 

- Врше се тестови и анализе и наши лекари даноноћно прате ситуацију, полиција редовно обилази све случајеве у изолацији тако да за сада немамо никакву назнаку о даљем ширењу вируса, што не значи да га неће бити  - рекао је Гарашевић.

Он је апеловао да грађани сведу кретање на најмање, само што је заиста неопходно, те да ће се строго контролисати све мере које су донели Влада Републике Србије и Кризни штаб. Инспекције и полиција су стално на терену, а према речима Гарашевића пољочуварска служба контролише свој сектор.

- Неће бити повлашћених и поштеђених, ником се неће гледати кроз прсте - категоричан је Гарашевић. - Нама је стало да сачувамо сваки живот, да имамо што мање заражених. Захваљујем се свим грађанима који поштују мере и апелујем на онај мали проценат који се не придржавају мера, схвате да овде не уважавају само себе већ и све остале, да поштују мере и спрече ширења вируса. Борићемо се свим средствима да зауставимо оне који се не придржавају мера. Не постоји проблем који не може да се реши. Само људски живот на може да се вртаи, а нама је стало да сачувамо сваки људски живот.

Ковачичка општина чини све што је неопходно да се свим грађанима буде на услузи и све што им је потребно доноси им се на кућну адресу.

- Ко год има проблема и финансијских потешкоћа обезбедили смо оброк солидарности, спремамо пакете за пензионере са примањима мањим од 30.000 динара, такође и за социјално угрожене, док Црвени крст прикупља храну за други вид пакета, за оне који су незапослени а не налазе се као корисници на евиденцији Центра за социјални рад. Свима ће бити пружено све што је потрбено, само молим грађане да остану код куће - рекао је Гарашевић.


Апел да се не иде у Београд

Председник ковачичке општине је апеловао на грађане који одлазе да раде у заражена подручја да то више не чине, да ће преживети и са мање новца. Пре ове кризне ситуације, како је у једном од претходних обраћања подсетио Гарашевић, свако јутро је за Београд ради посла одлазило 13 аутобуса, а људи из ове средине тамо су добро зарађивали. Иако престали да иду аутобси, жене из Ковачице и Падине, познате по својој вредноћи у спремању кућа и станова у Београду,  сналазиле су се и одлазиле у заражено подручје да раде и то је узрок преношења вируса у ову општину, оценио је Гарашевић и апеловао да то у овим околностима не чине.


На подручју ковачичке општине у свим месним заједницама функционишу контакт центри за помоћ грађанима старијим од 65, односно 70 година. У Дому здравља Ковачица успостављена је амбуланта за респираторне инфекције која као и служба хитне помоћи раде 24 сата. Општина Ковачица и Центар за социјални рад успоставили су и рад Центра за психолошку подршку грађанима у ванредним условима.

У низу мера које је донео Штаб за ванредне

ситуације општине Ковачица, отворена је посебна телефонска линија на којој се можа заказати телефонски разгоор са председником и замеником председника општине, односно Штаба за ванредне ситуације Миланом Гарашевићем и Јарославом Хрубиком. Разговори се обављају четвртком на жељену тему, а могу се заказати путем телефона 063/102-1918 радним данима од 8 до 18 часова, уз давање имена и презимена, теме на коју се жели разговарати и број телефона на ће их позвати председник општине или његов заменик.  

М. Митровић

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести