У Сремској Митровици уводе „управу без папира“

СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Грађани Сремске Митровице ускоро ће моћи сва документа да преузимају електронски, без одласка у просторије локалне самоуправе и без попуњавања бројних папира, што ће им бити омогућено када „заживи“ такозвана „управа без папира“.
gradjani, Dnevnik/Filip Bakić
Фото: Дневник/Филип Бакић

Први корак ка увођењу „управе без папира“ у Сремској Митровици је припремање информачионог система који ће им омогућити да све податке локалне самоуправе чувају на тзв. „клауду”.

То значи да ће сви подаци, који су до сада чувани у штампаном издању, или у интерним базама рачунара локалне самоуправе, бити складиштени на једном виртуелном рачунару.

Клауд систем чини велики број међусобно повезаних рачунара, који се, захваљујући, „паметном“ управљачком софтверу, виде као један виртуелни рачунар.

Због тога клауд важи за најсигурнији начин чувања важних података, доступност, брзину и лакоћу управљања подацима.

Клауд систем функционише тако да, у случају техничког отказа сервера или било које друге непредвиђене ситуације, подаци аутоматски постају активни на другом серверу.

„Тренутно припремамо терен за то да се убудуће сви подаци који се налазе у локалној самоурпави чувају на тзв. клауду. Тај пројекат реализоваћемо са предузећем Телеком Србија", наводи за Танјуг начелник Управе за опште и заједничке послове Града Сремска Митровица Мирослав Јокић.

На тај начин ћемо створити предуслове да у блиској будућности заживи „управа без папира“, која ће грађанима омогућити да електронским путем, без доласка у просторије локалне самоуправе, сва документа која затраже, добијају на мејл, додаје Јокић.

"Сва та документа ће бити потписана електронским сертификованим потписом и као таква пуноважна у остваривању њихових права“, додао је он.

Иако „управа без папира“ још није заживела, у том граду већ дуже време функционише једна друга пракса, која грађанима, такође, омогућава ефикасније плаћање било које таксе.

„Прва смо локална самуправа у Србији која је грађанима омогућила да било коју таксу плаћају платним картицама. У данашње време, када већина нас сав новац држи на картици и њоме плаћа, много значи када картицом можете да плаћате не само у продавницама, бутицима, где је то уобичајено, него када на тај начин можете да платите и неку таксу у Општини“, каже Јокић.

Иначе, у овој локалној самоуправи већ неколико година родитељи електронски могу да уписују децу у вртиће, те је потребно да преко апликације Предшколске установе упиши тражене податке, а када дете први дан одведу у вртић, потребно је само да понесу потврду лекара да је дете здраво.

Дуже време функционише и систем „бебо, добродошла на свет“.

„То значи да мајка, док је још у породилишту са својом бебом, добија извод из матичне књиге рођених и држављанство за дете“, каже Јокић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести