У Торди желе да се обнови експлоатација извора

ТОРДА: Ентузијасти у Торди, селу у општини Житиште, не одустају од намере да се обнови експлоатација лековите „горке воде“ и започне искоришћавање лежишта термалних вода.
1
Фото: Dnevnik.rs

Такозвана „горка вода“ из Торде, између два светска рата, била је надалеко позната, флаширана је под именом „Јордан“ а касније је ископан још један бунар са водом истог састава, коју су назвали „Свети Ђорђе“. У годинама после Другог светског рата ову воду флаширала је Бања „Русанда“, чак је изграђен и објекат над извориштем.

Последња радница у том објекту, Јулија Поповић, причала је да су по ту воду долазили из многих места из унутрашњости, па чак из Лесковца, где су је у бурадима одвозили. Када је „Русанда“ престала са коришћењем бунара, један инвеститор из Новог Сада је од 1995. до 2001. кренуо са продајом воде „Свети Ђорђе“, али је одустао после шест година. Од тада, ова вода лежи неискоришћена.

-Торђанска „горка вода“ откривена је случајно 1923. године, а анализама је утврђено да је лековита, па је почела њена експлоатација и флаширање. Нажалост, вода која је имала добру прођу сада лежи потпуно неискоришћена, а ми безуспешно настојимо да нађемо инвеститора који би уложио у коришћење овог блага – говори председник Савета Месне заједнице Торда Јанош Добаи, који се годинама обраћа на различите адресе у покушају да оживи експлоатацију лековите воде из Торде.

Ова вода прошла је озбиљне анализе и добила добре оцене, а инжењер Јарослав Томић за „горку воду“ тврди да је јако базична, уз пХ вредност осам, да садржи високи проценат Глаубер-соли, као и селена. Својим својствима ова вода потпомаже рад стомака, жучи и бубрега, а због антиоксиданта селена смањује ризик од канцера.

- Штета је да вода са оваквим својствима нема ширу употребу. И поред велике жеље нисмо успели да приволимо ниједног инвеститора да обнови експлоатацију, а лобирали смо и код познатих бањских центара у Мађарској. Вероватно су и конкурентски разлози у питању, када је реч о одзиву на наше апеле – говори Добаи, уз напомену да је ова вода слична оној из бање „Ђула“ у Мађарској.

И није у питању само лековита вода, већ је у Торди могућа и експлоатација термалних вода, чија температура је 73 степена.

- Све су то добри предуслови за отварање бање на овом подручју, али за сада нико не креће у остварење те идеје – жали се Добаи, уз опаску да он неће одустати од покушаја привлачења инвеститора у Торду, и оживљавања села кроз бањски туризам.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести