Ултразвучно вођена биопсија дојке од сад у Сомборској болници

СОМБОР: Не мирећи се са чињеницом да већ поодавно спремни комплетни пројекти реновирања постојећих и изградње нових болничких капацитета још увек чекају на обећане новце из државне касе, у Општој болници „Др Радивој Симоновић“ не седи се скрштених руку, када је у питању побољшавање здравствених услуга.
Sombor Foto: Dnevnik.rs
Фото: Сомбор Фото: Дневник.рс

Наиме, од почетка фебруара у овој установи секундарног нивоа здравствене заштите примењује се нова медицинска процедура, која ће у многоме допринети да се убрза процес постављања дијагнозе и процес лечења тумора дојке, а истовремено ће се смањити чекања и одласци у веће клиничке центре.

Ради се о хистолошкој биопсији ткива дојке (познатија као кор биопсија), односно о узимању узорка ткива из сумњивих промена дојке под контролом ултразвука. Овај метод у сомборској болници обављаће два обучена радиолога, др Љерка Вукмировић и др Марта Стић Вуковић, док ће постављање патохистолошке дијагнозе из овако узетих узорака бити задатак болничких патолога др Татјане Ћурић и др Владимира Зечева.

Колика је потреба за оваквом врстом дијагностике довољно говори већ податак да је управо рак дојке најчешћи злоћудни тумор код жена у Србији у којој сваке године око 4.600 жена оболи, а чак 1.600 умре од ове болести, што је исход који може бити избегнут захваљујући правовременом дијагностиковању. Кор биопсија или иглена биопсија, подразумева посебан начин узимања узорка ткива специјалном иглом, дебљине око 1,5-2 милиметра, под контролом ултразвука. Из сумњиве промене се узима неколико узорака ткива, дебљине око два милиметра, различите дужине од зависности од игала и овај узорак је потпуно валидан за хистопатолошку дијагностику и за друге процедуре, као што су имунохистохемијске анализе, односно одређивање хормонских рецептора, који су важни за одређивање врсте терапије за сваку жену понаособ. Према речима др Марте Стић Вуковић код неколико жена са сумњивим променама, биопсија је ових дана већ урађена оне се све добро осећају пошто приликом узорковања није било никаквих компликација. Да је стандард у савременом третману тумора дојке постављање правовремене и тачне дијагнозе пре доласка пацијенткиње на операциони сто, даљег оперативног лечења или претходне хемиотерапије комбиноване са зрачном терапијом указује и хирург спец. др Дарко Косановић.

- Напоменуо бих само да је ово доминантно дијагностичка метода, која је у домену радиологије, али некако у исто време започета је метода кор биопсије и на хирургији, коју радимо у одређеном броју случајева, када су у питању велики и узнапредовали тумори, да би се брже дошло до дијагнозе. Након кор биопсије и патохистолошке дијагнозе, у случају да није претходно индикована хемио или зрачна терапија, следи оперативно лечење - рекао је др Косановић.

Још једна нова метода започета је на хирургији сомборске установе. Реч је о својеврсном додатку оперативном лечењу, потврдио је др Косановић.

- Започели смо обележавање такозваног „стражарског“ лимфног чвора пазушне јаме, којег специјалном бојом обојимо, извадимо тај лимфни чвор током оперативног захвата и пошаљемо га на патологију. Уколико је резултат лимфног чвора негативан, то значи да се тумор није проширио, па не радимо уклањање лимфних чворова из пазушне јаме, што значајно смањује време лечења и омогућава бржи опоравак пацијенткиња – појашњава хирург Косановић.

Због кор биопсије пацијенткиње су до сада упућиване у Нови Сад или Сремску Каменицу, док се операци

ја лимфног чвора стражара није уопште радила у сомборској установи која на секундарном нивоу води бригу о 180.000 становника Западнобачког округа.       М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести