За 34 ромске породице бољи кров над главом

ОЏАЦИ: Општина Оџаци у току прошле године реализоавало је велики пројекат у решавању питања стамбеног збрињавања Рома, када је крајем 2018. године отворено Ромско насеље.
Latinka Vasiljković, predsednica opštine Odžaci  Foto: Vanja Fifa
Фото: Латинка Васиљковић, председница општине Оџаци  Фото: Вања Фифа

Како каже за “Дневник” председница општине Латинка Васиљковић, пројекат је трајао две године и подразумевао решавање једног великог проблема расељавања 34 породице из подстандардног насеља у Богојеву, које није било легализовано, нити имало струју, воду, сем јавне расвете.

– Обезбедили смо да те породице добију нови кров над главом – каже Васиљковић. – Куће су добили на коришћење и 34 породице пресељене су у пет места на грађевинско земљиште које припада Општини Оџаци и сами становници подстандардног насеља су бирали локалитет, односно где желе да се преселе, било да тамо имају родбину, или ће лакше наћи посао, као и по другим критеријумима.

Расељене породице данас живе у Каравукову, Бачком Грачацу, Бачком Брестовцу, Лалићу и у Богојеву.

– У питању је велики пројекат који је финансирала Европска унија и мислим да је све добро организовано. Вредност пројекта износи милион и 50 хиљада евра, а двогодишње учешће наше општине износило је 18 милиона динара, уз подршку Републичке владе, Министарства финансија и Министарства грађевине. Носилац пројекта је организација “Хаусинг центар” која је спроводила радове на терену – каже председница оyачке општине. –Пројекат “Да сваки Ром има дом” није значио само расељавање и градњу, већ процес који и данас траје, а подразумева и едукацију, људи, социјално укључивање у средине у које су дошли, њиховом образовању, побољшању здравствене заштите, пројекат који је обухватио све сегменте да би се људи лакше уклопили, а с друге стране укључене су и месне заједнице и локални мештани који ће помоћи да се инклузија што боље спроведе. Процес се наставља, имамо и персоналне асистенте, као и координаторе задужене за свако насељено место који воде рачуна да се становници домаћински понашају према имовини, јер су добили потпуно опремљене куће, али и у складу са уговором који су потписали.

Координатор за ромска питања Андрија Ђурић задужен је за контролу стања на терену и води рачуна о целом процесу, тврди Васиљковић и додаје да је пројекат обухватао две фазе, расељавање и инфраструктурно опремање насеља Черга у Дероњама, где су становници добили пола километра асфалтног пута, јавну расвету, атмосферску канализацију, бољи прилаз и услове за живот.

Маша Стакић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести