За пет година на друмовима Паланке погинуло 24 људи, а 724 повређено

БАЧКА ПАЛАНКА: Када се говори о безбедности људи у саобраћају, од често понављаних упозорења стручњака, јачи ефекат има кад се саопшти „огољена” црна статистика.
dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Милорад Париповић, члан Општинског већа Бачке Паланке задужен за саобраћај „Дневнику” је представио податке о саобраћајним несрећама у последњих пет година на путевима ове територијално велике општине.

На око 300 километара путева, од којих је скоро половина државних, а половина су локални, у протеклих пет година догодила се 741 саобраћајна несрећа, а у 498 било је настрадалих лица. Најтрагичнији је податак да су погинуле 24 особе, а 724 лица било је теже и лакше повређено уз велику материјалну штету.

- Општинско веће ових дана усвојило је Стратегију безбедности саобраћаја на путевима наше општине за период 2018-2020. године, као и Акциони план за њено спровођење – каже Париповић. - Стратегија и акциони план су документа која су основ за управљање системом безбедности саобраћаја, а треба да буде усвојени и од стране СО. Циљ је унапређење процеса одвијања саобраћаја кроз смањење броја и последица саобраћајних незгода. Узимајући у обзир резултате анализе стања безбедности саобраћаја предложене су мере за унапређење које обихватају: заштиту деце, младих и пешака у саобраћају, унапређење путне инфраструктуре, унапређење безбедности бициклиста, промене понашања учесника у саобраћају, спровођење поштовања прописа и максимално ангажовање локалних медија на плану едукације безбедности у саобраћају.


Угрожена деца у возилима

- Брине нас што је у саобраћајним незгодама повређено 60 деце, а једно је, на жалост, погинуло - упозорава Милорад Париповић. - Деца су највише страдала у својству путника (44 одсто). Погинуло је петоро младих (21 одсто од свих страдалих), а највише су страдали у својству возача (54 одсто). Погинуло је шест лица старијих од 65 година (25 одсто од свих погинулих), а најчешће као бициклисти (42 одсто).

Највећи број саобраћајних несрећа са настрадалим лицима припада групи типова саобраћајних незгода са најмање два возила, а без скретања.


У поређењу са другим општинама на бачкопаланачким путевима није се десио ни екстремно велик ни задовољавајуће мали број удеса са последицама. Међутим, сваки изгубљени живот је ненадокнадив губитак за породицу и заједницу. Зато, иначе први пут објављену статистику треба добро причитати, анализирати... Од укупно 24 погинула лица, страдала су два пешака (осам одсто), троје бициклиста (12 одсто), три возача и путника на мотоциклима и мопедима (12 одсто), а убедљиво највише, погинуло је 15 возача и путника у аутомобилима (62 одсто). Интересантно је да је убедљиво највише погинулих и повређених било у удесима који су се десили на државним, магистралним путевима. Занимљив је податак да у саобраћаним несрећама није учествовао ниједан тактор, али зато је петоро људи погинуло у несрећама у којима су учествовала теретна возила.

Евидентирана су и места на којима се најчешће дешавају саобраћајне несреће, а у Бачкој Паланци то је раскрсница улица Жарка Зрењанина и Бранка Радичевића. Интересантно је да се на овдашњим путевима највише саобраћајних несрећа дешава у октобру. У наредне две године локална самоуправа ће посебно радити на безбедности деце у саобраћају, али и на унапређењу путне мреже, а у том циљу издвојиће се 20 милиона динара, најавио је Милорад Париповић.

Текст и фото: Милош Суџум

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести