Жабаљско прихватилиште пуно одбачених љубимаца

ЖАБАЉ: Проблем паса луталица присутан је у целој држави, па тако и у општини Жабаљ.
 Žabaljski azil treći po humanosti u Srbiji Foto: Dnevnik.rs
Фото: Жабаљски азил трећи по хуманости у Србији Фото: Дневник.рс

Надлежни их свакодневно транспортују у азил, а њих је ипак све више, што говори да је и даље код суграђана присутан тренд прихватања паса док су слатки штенци. Када одрасту и када им је потребно више неге и пажње, следује им сналажење на улици, јер како кажу поједини власници паса, више им нису потребни. Жабаљски азил класификован је као трећи по хуманости у Србији. Овде се брине о око 120 паса, расних и мешанаца, као и штенаца, младих и старијих паса. Тај простор у којем бораве напуштени пси у надлежности је ЈКП „Чистоћа“ из Жабља, које се труди да њихова исхрана буде разноврсна и да увек буду у чистом. Директор ЈКП „Чистоћа“ Радомир Злоколица првенствено апелује на све суграђане да добро размисле пре него што се одлуче да набаве пса.

- Наши радници су свакодневно на терену и псе луталице транспортују у азил, међутим има их све више, што значи да их власници исто тако свакодневно избацују из својих домова - наглашава Злоколица, позивајући све суграђане да проведу један дан са радницима који склањају псе са улица и да се увере колико и на који начин они раде.

Распоређени су у неколико боксева, почевши од штенаца, чији бокс у шали називају обданиште, па до оних најкрупнијих и по дефиницији, опасних раса, иако запослени који су са њима сваки дан тврде да нема разлога за страх. Запослена у азилу Тања Иђидов, потврђује да пси нису агресивни, већ напротив, врло су уплашени и питоми.

- Они су нежна бића, уплашена кад дођу, јер улазе на непознату територију. Међутим, брзо се навикну на нас и заволе нас кад виде да их хранимо, мазимо и играмо се са њима - каже Тања, додајући да су најкрупнији пси највеће мазе, па је тако са женком пит-була неизоставно грљење пре сваког чишћења бокса.

Општина Жабаљ финансира азил за напуштене псе, а захваљујући појединим хуманим суграђанима и уз најчешћу помоћ надалеко познатог Азила за напуштене животиње „Моникин салаш“ из Ђурђева, неки од њих буду удомљени.  

М. Рашић

Пројекат „Акценат на Жабаљ” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести