Заштићена дунавска јесетра у мрежама привредних рибара

ЗРЕЊАНИН: Установа “Резервати природе” из Зрењанина објавила је да су у Тиси, у близини бечејске бране, у мрежама привредних рибара, ухваћене две јединке дунавске јесетре.
д
Фото: Приватна архива

Ради се о строго заштићеној врсти, која се налази под трајним ловостајем, па је забрањено прометовање јесетрама пореклом из дивљине. Једна јединка је, наводе у “Резерватима природе”, неповређена враћена назад у воду, док је друга угинула.

-Наша установа, која је корисник дела рибарског подручја “Банат”, обавестила је Покрајински завод за заштиту природе о улову јесетарских врста. Том приликом су достављени контакт подаци рибара, фотографије, као и време и локација улова. На основу фотографија је утврђено да је реч о две јединке дунавске јесетре. Реч је о аутохтоној врсти рибе, која је строго заштићена у Србији - саопштено је из “Резеврата природе”.

Према речима привредног рибара, жива риба је неповређена враћена у воду, на ушћу Тисе у Дунав. Примерак угинуле јесетре је преузела стручна служба Покрајинског завода за заштиту природе.

У склопу манифестације „Једно с природом“, одржане у Будимпешти, обављено је порибљавање Дунава угроженим јесетарским врстама. Том приликом су у реку пуштене кечиге, руске, односно дунавске јесетре, као и моруне.

Већина јединки је обележена специфичним жутим маркером на левом боку испред леђног пераја, који садржи серијски број специфичан за сваку јединку. На основу њега се јединке могу идентификовати, али и одредити њихово кретање у сливу Дунава.

За очекивати је да и у наредном периоду буде још података о улову ових врста, истичу у Установи “Резервати природе”.

Ж. Б.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести