Житељи сомборске Личке улице ускоро би требало да добију струју

СОМБОР: Списку наших парадокса придодат је и један сомборски.
Licka ulica u Somboru/Dnevnik
Фото: Дневник/За струју се сналазе довлачењем каблова од комшија, али желе легалан прикључак

Било је, ваљда, неизбежно да становници једне од сомборских улица које су на дивље никле  у протеклих деценију-две, за сокак у коме су саградили десетак кућа изаберу или добију име постојбине Србина који је осветлио свет, Николе Тесле, а да при томе сами не могу да уживају у благодетима наизменичне струје. Ипак, ако је веровати најавама из, за њих надлежне градске Месне заједнице Црвенка становници Личке улице би колико са лепшим данима најзад могли и да добију струју.

Из сомборске МЗ Црвенка саопштавају да је на њихову иницијативу Градска управа Сомбора издвојила средства за финансирање пројекта парцелизације и укњижбе кућа и плацева у Личкој улици. Електродистрибуција Сомбор већ је израдила пројекат нисконапонске мреже, како би својим средствима, чим дозволе временске прилике, екипе овог предузећа кренуле са неопходним радовима, не би ли се све куће прикључиле на електромрежу. Цела прича око коначне електрификације улице која је настала на пољопривредном земљишту, па је њеним житељима и сада први комшилук плодна ораница, почела је управо нелегалном изградњом на „плацевима“ које је одредио и продавао власник оранице.

Ову чињеницу не споре ни власници кућа, али потпуно очекивано све оправдавају чињеницом да су добивши законску могућност поднели захтеве за легализацију - озакоњење. Како још нигде у нашој земљи нелегална градња није, макар у иоле озбиљнијем обиму, рушена, и овој новонасталој улици сада ваља обезбедити све предуслове за колико-толико нормалан живот, речју „дете се родило, па га ваља љуљати“.

Поткрепљујући захтеве локалној самоуправи да им обезбеди легалне прикључке за струју, којом су се снабдевали развлачећи каблове до суседних кућа, становници Личке улице тврде да су доста тога учинили што је од њих тражено, како би се прикључили на електроенергетску мрежу. Како наглашавају, сами су купили и поставили дрвене бандере, набавили каблове, али се онда испоставило да су стубови постављени на приватној парцели и да не могу да добију прикључке.

Власници парцела, њих 17, крајем 2016. године, требало је да дају сагласност за постављање стубова, али је један од њих ту дозволу ускратио, цео поступак је пао у воду, јер је Електродистрибуција радове морала да одложи. Ако се остваре најаве из МЗ Црвенка, и тај проблем ће бити решен, а поносни власници кућа у улици која носи назив родног краја највећег српског научника се сада надају да ће ускоро добити и водовод, пошто воду за пиће купују, док за техничку воду користе ону из копаних бунара.

Пошто су багери сомборског ЈКП „Водоканал” већ почели су да копају канале за постављање водоводних цеви цео посао око изградње водоводне мреже у Личкој улици, кажу овде, требало би да буде завршен до пролећа.

М. Миљеновић

Септичке јаме уз извориште?

Како се у последње две деценије Сомбор на истоветан или сличан начин проширио на север својих негдањих варошких граница, дивља градња, прећутно толерисана од свих претходних власти, потенцијално је угрозила и извориште воде Јарош. У покушају да заштити артеске бунаре који снабдевају сомборску фабрику воде, овдашње ЈКП „Водоканал“ је, хтело - не хтело, дословно принуђено да поради на изградњи канализације у целом насељу чији се епицентар налази између Улице архиђакона Стефана и Чонопљанског пута, пошто септичке јаме кућа, неплански и нелегално саграђених, прете да током времена загаде изворишта.

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести