Золтан Нађ најбољи на Фестивалу Чоканских добошара

ЧОКА: Традиционални фестивал „Даје се на знање – Чокански добошари 2018“ приређен је у недељу под покровитељством и у организацији општине Чока, са циљем да се очува сећање на време када су добошари преносили вести, оглашавајући се од ћошка до ћошка.
1
Фото: Добошар Золтан Нађ из Остојићева

Фестивал добошара је отворио секретар Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине АП Војводине Владимир Галић, а свечаности је присуствовао и начелник Севернобанатског управног округа Никола Лукач

У чоканској општини још увек, неколико пута годишње уз добош се оглашава Золтан Нађ из Остојићева, који је у скромној конкуренцији проглашен за најбољег на фестивалу. Нађ добошари већ 15 година, али признаје да у време електронских медија и интернета има све мање објава, те да нема профил на друштвеним мрежама.

– Неколико пута годишње најављујем приредбе које се одржавају у месту, а некада сам преносио вести о опасности од птичијег грипа, када треба да се износи смеће, забрани паљења лишћа и све друго што је било важно да мештани сазнају. Прија ми добошарење јер се тада нађем са људима, мало попричамо и обиђем село. Некада је било много већа заинтересованост, чак су и шантаве бабе трчале да чују шта добошар има да каже, а сада мало људи изађе на ћошак да чује оно што добујем – каже Золтан Нађ, наглашавајући да добошар мора да има добар и снажан глас, одважан став и да гласно палицама удара у добош, да привуче пажњу што више људи, да чују шта има да саопшти.

Фото: Награђени млади добошари и председница општине Стана Ђембер

Одзив одраслих добошара и оних који их глуме, био је скроман, јер од седморице пријављених за такмичење одазвала су се тројица, а жири је за најбољег прогласио Золтана Нађа, испред Данчике Ђуричина из Санада и Константина Ђукића из Остојићева.

Насупрот одраслима, према речима суорганизаторке Драгане Ђукић из КУД „Др Тихомир Остојић“ из Остојићева, одзив добошарског подмлатка је био фантастичан јер су се пријавила 23 учесника. Од млађих за најбољег у добошарењу проглашен је Страхиња Максимовић из Чоке, који је надмашио Падејце другопласираног Алексу Варга и трећепласираног Владимира Шећерова, којима је признања уручила председница чоканске општине Стана Ђембер.

– Пренео сам вест да газда Светозар жени сина јединца и да на свадбу позива цело село. Наставници су ми помогли да добијем добошарску објаву. Добошаре сам виђао само на фестивалу у Чоки, а знам да је без њих некада било незамисливо ширење вести по селима, посебно о порезу и другим обавезама – рекао је Максимовић.

Одзив одраслих добошара и оних који их глуме, био је скроман, јер од седморице пријављених за такмичење одазвала су се тројица, а жири је за најбољег прогласио Золтана Нађа, испред Данчике Ђуричина из Санада и Константина Ђукића из Остојићева

Посластица припремљеним по старинским бакиним рецептима, за бесплатну дегустацију, било на штандовима удружења жена из свих насеља чоканске општине од Санада до Врбице, Падеја и Јазова. Награду за најлепши штанд добило је Удружење жена „Сунце“ из Падеја, такође и за направљене добош колаче. Црнка Петров из Санада, чланица Удружења жена „Невен“, понела је шампионски пехар за најукуснију добош торту. Она је испричала да добош торту прави више од 50 година, по рецепту старом век и по, који је добила од заове из Пожаревца.

Фото: Наступ бубњара и добошара на завршетку дефилеа у Чоки 


Неговање обичаја

Председница чоканске општине Стана Ђембер наглашава да је жеља да се настави са неговањем фестивала и отргне од заборава, како су се накада преко добошара преносиле вести, али да се уједно чувају и богата народна баштина, традиција и обичаји људи у овој вишенационалној средини. Богатство изворног фолклоре и гастрономске понуде приказали су ансамбли културно ументичких друштава и удружења жена, а посетиоци су имали прилику да се улицама Чоке провозају фијакерима, уживају у дефилеу и наступу бубњара и добошара, као и другим понуђеним садржајима.


– Да се направи укусна добош торта важна је умешност домаћице, а да се све уради како треба за домаћицу има два дана посла. Прво печем од девет до 11 кора, што уствари и најдуже траје. Укусан фил кувам од седам јаја, путера, маргарина, шећера и других састојака. Велики је то посао, али ја то волим да радим и често је правим, јер када дођу гости увек питају за ову посластицу. Важан је и прелив од упрженог шећера који торти одгоре даје глазуру, а да се лепо сече треба да одстоји на хладном – објаснила је Црнка Петров.

Најукуснији гулаш скувала је екипа из Остојићева коју је предводио Радован Будовалчев, другопласирана је екипа Црне Баре, а пехар за треће место припао је екипи Предшколске установе „Радост“. Награђени су и најбољи ликови радови деце предшколског и школског узраста на тему добоша.

М. Митровић

Фото: М. Митровић

Пројекат “Чока транспарентно” реализовала је “Панонија медиа” у сарадњи са “Дневником”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести