Брнабић: Србија нема карантин туризам, имамо јасне процедуре

БЕОГРАД: Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да у Србији не постоји никакав "карантин туризам" и замолила медије да не шире неистине о томе.
ana brnabic, Vlada Srbije/Slobodan Miljević
Фото: Влада Србије/Слободан Миљевић

"Не постоји карантин туризам у Србији, већ само правила, процедуре и стандарди и о томе не можемо да одлучујемо који држављанин из које земље је добродошао, а ко није и за кога је Србија затворена а за кога није", рекла је Брнабић одговарајући на питања новинара да прокоментарише тзв. карантин туризам односно велики прилив броја људи из Индије и других који користе безвизни режим и позицију Србије на зеленој карти.

Како је рекла, Србија има јасне процедуре и зна се ко може да уђе у Србију, а услови су да ли је неко вакцинисан и да ли ми признајемо те вакцине.

"Ако неко није вакцинисан или ми не признајемо те вакцине, онда мора да се поседује ПЦР тест стар 48 сати, а увели смо још додатне процедуре за оне који долазе из подручја која су у овом тренутку ризичнија, па за њих радимо сами додатно ПЦР тестове када слете. Мислим ту, пре свега, на путнике из Индије. Дакле, не постоји карантин туризам", нагласила је Брнабићева.

Замолила је медије да не шире такве вести и додала да то онда страни медији преносе и користе да би нападали Србију.

Молим вас да не пљујемо сами своју земљу, поручила је премијерка.

Инвестиције попут МТУ, аеродрома, мењају Србију

„Инвестиције попут немачког МТУ, који је пре неколико дана почео да гради фабрику у нашој земљи, мењају Србију и најбоља су референца да дођу и други инвеститори, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић.

"Инвестиције као што је МТУ мењају Србију, воде нас у будућност и пресрећна сам због тога што је та компанија дошла код нас. То је био историјски дан, и већина нас не може ни да схвати колико је Србија другачија земља и колико се тог дана све у Србији променило", рекла је Брнабић новинарима на аеродрому "Никола Тесла", где су представљени радови на изградњи новог терминала и квалитет аеродромских услуга.

Како је рекла, инвестиције попут МТУ, али и београдског аеродрома стављају Србију на мапу земаља са високо квалификованом радном снагом, са јаким универзитетима, у које странци долазе да живе и раде.

"То је најбоља референца да и други инвеститори долазе у Србију, као што је и ово што се данас обележава на аеродрому говори како се Србија развија. Овај дан је важан. Све то говори да је Србија другачија земља него пре само седам-осам година", истакла је премијерка.

Она је најавила да ће у наредном периоду бити отворене или положен камен темељац за још неке инвестиције.

"И овај обим ваздушног саобраћаја, чињеница да се брже опорављамо у поређењу са свим осталим европским аеродромима, све говори, каква земља постајемо", рекла је Брнабић.

Без концесионара, аеродром не би преживео 2020.

„Концесионар београдског аеродрома “Никола Тесла”, компанија Ванси, 2019. године уложио је у радове око 16 милиона евра, 2020. нешто мало више од 60 милиона евра, а ове је планирано више од 125 милиона евра, што после кризе изазване пандемијом вируса корона показује да је Србија донела добру одлуку о концесији, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић.

Говорећи на додели две европске награде које је освојио аеродром “Никола Тесла” за квалитет услуга, Брнабић је рекла да приликом склапања концесије нико није рачунао на пандемију и да ће се та криза највише обрушти на сектор авиосаобраћаја и туризам.

“Размишљамо данас, да нисмо склопили концесију, да нисмо направили тај паметан и економски потез, не знам како би београдски аеродром преживео 2020. и 2021. и какав би то ударац био за буџет Србије и све запослене на аеродрому”, рекла је Брнабић.

Истакла је да би Србија морала много да улаже у аеродром како би га поново вратила на светску мапу, али је, указује, одлуку о концесији донела у последњем тренутку и спречила тај сценарио.

Премијерка је захвалила Вансију што, упркос пандемији, на аеродрому није зауставио ниједан пројекат, као што је и држава наставила да гради путеве, пруге, клиничке центре...

Навела је да је један од тих пројеката извођење припремих радова за уметнуту писту, која ће бити опремљена најсавременијим навигационим уређајима и свим системима као и главна писта.

Брнабић је истакла да ће то бити прва нова писта на нашем аеродрому после 60 година.

Изразила је наду да ће нови терминал бити завршен и пре 2024. године, а њим ће, додаје, површина терминала бити проширена са садашњих 55.000 квадратних метара на више од 100.000 квадратних метара.

Гради се, наводи, и паркинг за 1.500 паркинг места, као и паркинг испред терминала са 800 места.

Премијерка је нагласила и да Ванси има велика улагања у заштиту животне средине и најавила да ће у октобру бити завршено постројење за коришћење природног гаса и аеродром више неће користити мазут.

Брнабић је навела да Влада Србије у том пројекту завршава свој део посла преко “Србијагаса”, јер је била задужена за нови гасовод од више од шест километара од Добановца до аеродрома.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести