Џомић: Комисија завршила рад,очекујем усвајање Устава СПЦ 

БЕОГРАД: Комисија за ревизију новог Устава Српске православне цркве (СПЦ) завршила је свој рад, изјавио је секретар комисије Велибор Џомић.
patrijarsija-beograd-2.jpg
Фото: Tanjug

Он је, у емисији "Седмица" Радио Београда, изјавио да очекује да ће нови Устав СПЦ бити усвојен.Према његовим речима, процедура за доношење новог Устава СПЦ је јасна и позната и има свој пут до мајског Сабора, на коме, како је додао, очекује "интересантну и стручну дискусију, како би се дошло до најбољег решења".Џомић, такође, очекује да ће предлог новог Устава СПЦ ових дана разматрати епископи, свештенство, монаштво и верници кроз црквена тела, а да ће потом предлози и сугестије бити достављени Сабору, који ће о томе расправљати. 

Упитан да ли је медијско "цурење" текста Нацрта новог Устава било "предвиђено" или се десило случајно, Џомић каже да тај документ није службена тајна, али је његово појављивање у јавности везао за "неодговорне појединце из црквених кругова, који немају елементарну црквену свест, већ само жељу за сензационализмом и збрком у јавности".

Одговарајући на критике да је неопрезно да се титула патријарха српског преименује у "патријарх српских и поморских земаља", Џомић истиче да СПЦ није присутна само у исцепканим држава бивше Југославије, већ на свим континентима, од Европе до Аустралије и Новог Зеланда, и да се тиме постиже јединство цркве. "Ја мислим да овај концепт, управо супротно, чува јединство цркве, упркос расутости народа у више држава, а то нови Устав обезбеђује", казао је Џомић.

Он додаје да нови Устав СПЦ не предвиђа територијалну реорганизацију, "нити сличне медијске спекулације"."Поготову су нетачни наводи о засебним синодима. То је измишљотина. Постоји само један Свети Синод СПЦ и Свети синод Охридске аутономне архиепископије, као и до сад", објаснио је Џомић."Црква не сме да зависи од државних граница о кукала нам мајка ако ми православни Срби прихватимо другачији концепт", истакао је он.

Текст новог Устава СПЦ има дубоко богословско оправдање, наглашава протојереј.Он је такође напоменуо да ће сваки став бити размотрен на Сабору, па и онај патријарха Иринеја, који је изјавио да му је ближи досадашњи начин избора првог човека СПЦ.Када је реч о одредби којом се дефинише слобода говора свештенства, Џомић каже да је тај део промењен. 

"Одредба се односила на говор у беседама. “Да није тако, ја сад не бих могао слободно да говорим у вашој емисији", закључио је Џомић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести