ИКС-НОЖ СЕЧЕ ГДЕ ХИРУРГИЈА НЕ МОЖЕ Годину дана откако је Институт за онкологију Војводине набавио савремени апарат

Није ласер и није нож, не сече, али се користи код карцинома када операције не могу да се ураде.
Архива Дневника/Икс-нож Института у Сремској Каменици
Фото: Архива Дневника/Икс-нож Института у Сремској Каменици

Познат као икс-нож, овај апарат за зрачење, односно за радиохирургију користи се за циљано и прецизно зрачење метастаза на мозгу, костима, јетри, карциноме панкреаса и простате, лимфних чворова. Од како га је пре годину дана набавио Институт за онкологију Војводине, на њему је озрачено између 300 и 400 пацијената, каже за “Дневник” радијациони онколог др Игор Ђан.

Оваквом прецизном испоруком икс зрака могу да се третирају и метастазе или примарни тумори плућа, а при томе се апарат подеси тако да зрачи само у одређеним фазама дисања, јер се дисањем помера тумор. Др Ђан објашњава да тај “респираторни гејтинг” анулира покрете приликом дисања.

Фото: Архива Дневника /Др Игор Ђан

„Стереотаксична радиохирургија је циљана терапија за метастазе или примарне туморе плућа који не могу да буду оперисани. Код ових пацијената се испоручује од једне до пет доза зрачења и то је велики бенефит за болеснике, јер на безболан и комфоран начин завршавају радиотерапију. Раније је за зрачење оваквих тумора требало од 30 до 35 терапија зрачења, а ефекат терапије је исти”, наводи др Ђан.

Одлуку о терапији икс-ножем доноси лекарски конзилијум, на основу протокола

Како напомиње, ови пацијенти не морају, као раније, да остају у болници по месец или месец и по, или пак да путују, јер им се терапија икс-ножем много брже заврши, па је и то додатни бенефит.

- Икс-ножем третирамо метастазе на мозгу, тих пацијената имамо највише, зраче се метастазе јетре, костију, лимфни чворови, карциноми панкреаса и простате. Велики број пацијената има олигометастатску болест, односно имају две до четири метастазе, они добијају и савремену терапију лековима, те им је продужен живот, а бољи им је и квалитет живота. Овим прецизним зрачењем се у великој мери поштеђује и околно, здраво ткиво”, објаснио је др Ђан и напоменуо како је зрачењем на икс-ножу бржи опоравак болесника у односу на хируршко лечење, а бољи је и ефекат у односу на класичну зрачну терапију.


Имобилизација током зрачења

Током зрачења пацијент се налази на апарату и имобилисан је, како се не би померао. Подешавају се сви параметри које су заједно испланирали лекари и физичари, уради се припремно снимање и зрачење почиње након пажљиве провере плана за зрачну терапију.


Зрачење на икс-ножу намењено је болесницима који имају највише до пет метастатских промена мањих димензија, на не више од три различита органа.

Када је реч о коштаним метастазама, др Ђан прецизира да су се оне и раније зрачиле, али у другачијој техници.

„Ко има мање коштаних метастаза, има бољи одговор на ову терапију. Зрачењем се циљано реагује, болест се не шири даље, а делује и против бола. Велики број ових пацијената има болове које не може да реши лековима и за њих је ово веома значајна терапија„, прецизирао је др Ђан.

Највећи бенефит, према његовим речима, имају пацијенти са метастазама у мозгу који не могу да буду оперисани. Наиме, након икс-ножа, они добијају савремену терапију лековима.

„Пацијенти су задовољни, не остају дуго да леже у болници, терапија им је комфорна и безболна„, напомиње др Ђан.


Зрачење од 15 до 30 минута

Када је реч о трајању терапије, односно дужини зрачења, др Ђан објашњава да оно зависи од особина самог тумора и места на којем се тумор налази.

„Различито је и време трајања зрачења и јачина дозе која се примењује. На пример, зрачење једне метастазе у јетри једном фракцијом зрачења може да траје и пола сата, јер је потребно да се превазиђе утицај респираторних покрета, док зрачење једне метастазе у мозгу траје око 15 минута”, објаснио је др Ђан.


Одлуку о терапији икс-ножем, доноси лекарски конзилијум, на основу протокола. Сада у Институт за онкологију Војводине долазе пацијенти из целе Покрајине којима је потребна ова врста зрачења. До 2019. године су ишли у иностранство, а након тога су упућивани на терапије у Београд.

„Сви наши лекари и физичари су едуковани и пре него што је набављен икс-нож, а ишли су на едукације и од како је набављен апарат. Ова терапија је тимски рад и у њему учествују сви„, нагласио је др Ђан.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1119
Најновије вести