Изменом закона до укидања пенала за пензионере

Уколико све буде по плану, на седници Социјално-економског савета, која треба да се одржи 20. априла, наћи ће иницијатива Савеза самосталних синдиката Србије за укидање пенала за превремено пензионисање након навршетка 65 година живота.
jubisav orbovic dnevnik.jpg
Фото: Dnevnik.rs

По образложењу у СССС-у, запослени који због стечаја, технолошких вишкова или болести морају да оду у пензију пре 65. године живота због тога су кажњени јер Закон о пензијском и инвалидском осигурању прописује да они одлазе у превремену трајну пензију, која се умањује 0,34 одсто месечно.

Синдикална рачуница показује да су начин кажњени за 2,5 пензије годишње.

"Пензије већине су иначе толико мале да им се на тај начин додатно узима", објашњава председник СССС-а Љубисав Орбовић и додаје ако већ морају да буду кажњени, држава увођење пенала треба да орочи до 65. године живота, што је горња граница за пензионисање, и да их након тога укине за све. Управо такав предлог СССС упутио је Социјално-економском савету.

Свим радницима којима је остало највише пет година до пензија треба укинути те казне. То је уједно и главни разлог што се запослени у предузећима у реструктурирању не пријављују за државни социјални програм. Јер, уколико им недостаје неколико година до пуне пензије, могу да се пријаве на Тржиште рада од шест месеци до годину, а онда морају у превремену пензију која са собом носи пенале за сваки недостајући месец до пуне пензије.

Конкретно, тражи се измена члана 30 Закона о пензијском и инвалидском осигурању. Тим чланом предвиђено је да се будућим пензионерима који одлазе у пензију пре 65. године живота, за сваки месец недостатка стажа или година живота пензија умањује 0,34 одсто. То је трајно умањење, које максимално може износити до 20,4 процента годишње.

Као ретко када, послодавци се поводом измене тог члана Закона о ПИО слажу са синдикатима јер њих то ништа не кошта и све зависи од државне касе, односно од новца којим Фонд ПИО располаже.

Тако председник Уније послодаваца Србије и члан Социјално-економског савета Србије Небојша Атанацковић истиче да су сагласни с предлогом синдиката, додајући да је сада Влада Србије на потезу и да је она та која треба да предложи амандман на тај члан Закона о ПИО, с тим што се инсистира на томе да се тај предлог односи на све запослене, а не само на раднике у фирмама које се реструктурирају.

Чињеница да ће се то питање наћи на дневном реду Социјално-економског савета сама по себи не значи да ће Влада Србије прихватити да мења члан Закона о ПИО у делу који се односи на превремено пензионисање јер је он и донет да би се продужио радни век и да би они који одлазе раније у пензију имали мања примања од оних који одраде цео радни век и испуне услове у погледу година живота. Тим пре што такве одредбе постоје и у законима многих европских држава.

У некима од њих су превремене пензије заиста важеће све док се не напуне године живота прописане пензијским законом, а има и оних где су оне трајне.

Међутим, у већини европских држава превремене пензије важе до 70. године. Од „дебљине” пензионерске касе зависи да ли ће предлог СССС-а бити прихваћен, мада он у великој мери спречава одлазак вишка запослених из многих јавних предузећа и оних у реструктурирању.

Љубинка Малешевић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести