Кисић: Вирус и даље присутан, социјална дистанца најбоља

БЕОГРАД: Вирус корона је још увек присутан у нашој популацији, иако сви параметри показују да вирус слаби, зато инсистирамо да грађани и даље држе социјалну дистанцу и користе маске и рукавице у затвореном простору, изјавила је данас заменица директора Института “Батут” Дарија Кисић Тепавчевић.
darija kisic
Фото: Танјуг/ Драган Кујунџић/Дарија Кисић Тепавчевић

На конференцији у Палати Србија, Кисић је изнела податак према проценама Светске здравствене организације (СЗО) да је дужина контакта између две особе да би се вирус пренео 15 минута и додала да је дужина контакта у појединим случајевима била и мања.

Наводи да је теже “у пролазу” неком да нам пренесе вирус, али зато ако баш морамо да будемо у затвореном простору морамо увек у свести имати да је социјална дистанца најбоља превенција.

“Постоје могућности да се вратимо животу, а да буде безбедно, због тога опште мере превенције и даље остању, чак и оне, најбаналније као што су прање руку”, рекла је Кисић.

Епидемиолог Предраг Кон нарочито је инсистирао на понашању радника у јавном превозу, додајући да је управо то место где се вирус може ширити.


Највероватније ће бити могућ тест на захтев грађана

Дарија Кисић Тепавчевић указала је да ће највероватније и у Србији, пошто се у свим земљама размишља о томе, да се омогући тестирање на захтев грађана.

Кисић Тепавчевић је, на конференцији за штампу, упитана како ће се поступати када се почну отварати границе и људи из Србије са радним дозволама у ЕУ крену да се враћају, те некима буде потребно тестирање као доказ да су негативни, рекла да се о томе још увек расправља и да не само код нас, већ ни на нивоу света не постоји консензус о томе шта ће бити потребно за прелаз границе.

„Почеле су појединачне земље да разматрају доношење одређених правила. И ми ћемо ићи у том смеру. Још увек дискутујемо на ту тему и пар опција долази у обзир“, рекла је она.

Кисић Тепавчевић је казала да ће се вршити провера статуса када је у питању вирус код свих који улазе у земљу.

За сада не зна да ли ће то бити преко потврде из земље одакле долазе, или тестирањем код нас.

Рекла је да до сада није била могућност тестиања без индикација, али с обзиром да се у свим земљама размишља о томе и ми ћемо то увести.


“Вирус је још у циркулацији, а градски саобраћај је једно ризично место за пренос. Све мере заштите су ту наглашеније, због тога инсистирам да запослени који ће се превозити да их поштују”, рекао је Кон и додао да су маске и рукавице обавезне.

Како вирус буде слабио, наводи он, полако ће се превоз отварати и за ученике, а тек на крају за старије од 65 година и хроничне болеснике.

Са здрављем не може да постоји компромис

Дарија Кисић-Тепавчевић истакла је данас да, када је у питању здравље, не сме и не може бити компромиса, и нагласила да ће након укидања ванредног стања бити настављен активан епидемиолошки наџор.

Кисић-Тепавчевић је, на конференцији за штампу, упитана да ли је струка у Кризном штабу била једногласна око укидања вранредног стања, или је ово компромис направљен са политичарима, нагласила да су одлуке струке биле увек једногласне и униформне, што је увек истицано.

Епидемиолог Предраг Кон казао је да је питање постављено вероватно што је пред првомајске празнике рекао да је било компромиса у оквиру струке, али то подразумева да су били једногласни на крају.

“Овде то није било потребно, јер се јасно види опадање активности вируса. Питање је било када је погодни тренутак за укидање ванредног стања, да ли у току 9-те или 10-те недеље. Одавно се знало да ће тада да се укида ванредно стање“, рекао је он.

Кон је истакао да је још тада упозоравано да је могуће укинути ванредно стање, али да је неопходно задржати проглашену епидемију како би се даље мере спроводиле.

Ванредно стање, према његовим речима, је само омогућило коришћење војске и полиције, што је било корисно и повећало ефикасност.

“Никакве дилеме нисмо имали да треба укидати ванредно стање. Нама и није циљ да га одржавамо, већ да се што пре вратимо у редовни живот“, казао је Кон.

Кисић-Тепавчевић је рекла да се дискусија у Кризном штабу односила на дужину полицијског часа у том тренутку, и да су епидемиолози били једногласни, и да су они ти који су били најригиднији.

Казала је да је чињеница да је сада значајно ослабила активност вируса у односу на оно када је ушао у становништво.

Подвукла је да, и када се укине ванредна ситуација, непходан је активан епидемиолошки наџор.

“Очекујемо даљи пад учесталост обољевања и смртности ка једноцифреним бројевима“, додала је она.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести