Могућност укључивања наших онколошких болесника у светске клиничке студије

На недавно одржаном Другом српском конгресу радијационе онкологије разговарало се, између осталог, о томе да се Институт за онкологију Војводине укључи у неке клиничке студије које се спроводе у свету, сазнајемо од председнице Конгреса др Оливере Иванов.
1
Фото: Приватна архива

„То је од великог значаја за наше пацијенте, јер представља могућност да се добије нова терапија која је скупља и није била раније доступна. Стекли су се услови да се прикључимо, пошто имамо све што је потребно, односно и опрему и едукован кадар”, казала је др Иванов и напоменула како је учествовање у тим студијама добровољно.

На Конгресу је било више од 200 учесника из свих земаља региона, а предавачи су били из САД, Велике Британије, Француске, Швајцарске, Мађарске, Хрватске, Републике Српске. Разговарало се о иновативним радиотерапијским методама за различите карциноме, а др Иванов истиче како је изузетно значајно што су дошли врхунски страни предавачи.

„Препознали су да је Институт за онкологију Војводине достигао квалитет у опреми, кадру, едукацији и дошли су код нас као предавачи, али и да размене мишљења„, истакла је др Иванов.


Брахитерапија дојке на Институту

Институт за онкологију Војводине од недавно ради и брахитерапију дојке, а др Иванов каже како је то доста од‌јекнуло у стручним круговима у Европи. У организацији која се бави едукацијом у области радиотерапије и брахитерапије Гец естро су били срећни када су у Институту извели ту терапију, јер је то и њихов успех. Наиме, др Иванов објашњава да је и она завршила обуку код њих, у Будимпешти. Колеге из региона су дошли на конгрес да чују о брахитерапији дојке, јер желе да се едукују и примењују ту терапију у својим центрима.

„У Ници се 1. и 2. децембра одржава годишњи скуп из брахитерапије на који долазе светски стручњаци, а ове године сам и ја позвана, да постанем члан Групе за брахитерапију дојке, што је признање за мене, али и за Институт за онкологију Војводине”, казала је др Иванов.


Осим разговора о укључењу Института у клиничке студије, Иванов је казала како је значајно и што су дошле колеге из радиотерапијских центара у региону, односно из бивше Југосла­вије, са жељом да се оствари боља и континуирана комуникација и сарадња, највише у области едукације.

„Раније смо спорадично сарађивали, али сада је наш Институт препознат као центар за едукацију„, нагласила је др Иванов и додала како су се генерације лекара обучавале у иностранству, а сада лекари из региона који дођу у Институт то могу да учине на свом језику.

Како објашњава, у оквиру једног пројекта Министарства здравља умрежени су сви радиотерапијски центри у земљи и написана је заједничка књига протокола лечења. Центри су повезани електронски и могуће су електронске консултације и конзилијуми, што је јако важно. Сада постоји и могућност електронског повезивања са центрима у региону, где ће колеге моћи да се консултују у вези лечења пацијената, али и да се виде могућности за лечење тих пацијената код нас.

„Пацијентима из региона то много значи, јер се говори истим језиком. И сада долазе људи из региона на лечење код нас, у оквиру комерцијалног програма, тамо где не постоји листа чекања, као што је случај са брахитерапијом„, напоменула је др Иванов.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести