Најстарији житељ Велебита Јован Маљковић, некад први комшија Јована Дејановића

Село Велебит, крај Кањиже, које су након Великог рата основали солунски добровољци из Лике, до 1941. је имало готово хиљаду житеља, а сада тек око 220, а најстарија мушка глава је Јован Маљковић (86), рођен у том насељу, али има неколицина старијих суграђана у дијаспори.
д
Фото: Dnevnik.rs

Његов отац Станко је један од 150 оснивача – родољуба који су се одазвали на позив отаyбине и дошли из Америке и Русије, па су након формирања нове државе овде насељени, а селу на северу Бачке дали име по завичајној планини јер су сви махом потекли из Медака, Вребаца, Радуча и Могорића, села из њеног подножја. 

Маљковић истиче да су њихови преци долазили из Америке да бране сународнике, мада је међу њима било и оних који су већ имали држављанство САД. Из Русије су стизали мобилисани у Аустроугарску армију, који су се предали у Русији па су се потом већином пријављивали у југословенске добровољачке јединице. Но, било је и оних који су, као његов ујак, остали међу баћушкама, оженили се и тамо створили фамилију.  

– Од самог почетка, када су насељени у ове крајеве, тешко су се сналазили – сећа се Маљковић. – Све је било голо, пашњак. Онда су полако правили куће, а у међувремену становало се по Кањижи, Надрљану (сада Адорјан) и свуда по околним салашима. И таман кад је кренуло набоље, дошао је Други светски рат, покупили су нас све, распало се све у божију матер. Нас житеље Велебита све су отерали у логор Шарвар у Мађарској. Отац је био мобилисан у Бечеју и није нашао никог код куће кад је дошао. Село је било потпуно празно, оде он одмах у Кањижу, ту га затворе, одатле пребаце у Петроварадин, где се јавио за одлазак у Хрватску, отишао је у Лику и тамо провео четири године

Фото: Dnevnik.rs

Додаје и да су били прве комшије породице Јована Дејановића, некадашњег легендарног градоначеника Новог Сада.

– Он је био осам година старији од мене. Живели смо кућа до куће. Тога доба се слабо сећам јер сам пред почетак рата имао тек шест година, али кад су нас интернирали у Шарвар, спавали смо један до другог, на даскама, кревета није било. Време тешко. Годину и по сам провео у Шарвару, а Јован дуже јер су прво млађу децу преко СПЦ извлачили из логора. Тако сам и ја спасен и смештен у Пашићеву, сад Змајеву, у веома доброј фамилији, а сестра Милица била је четири године у Бачком Добром Пољу, које се онда звало Шове. Мајка Бојана нас је после скупљала са свих страна. Брата Луку из Сомбора, а старија сестра Анка живела је у Суботици. Оца нисам видео пет година, тек се после рата вратио – сећа се Јован.

Вели да су и пре рата били сиротиња, имали нешто земље, коња и запрегу, па су их, кад је рат почео, морали продати неком из оближњег Узуновићева (сад Трешњевца) за 14.000 пенги, што их је и спасло када су се обрели у Шарвару. Присећа се да је купац њиховог коња после ослобођења био коректан па им га је вратио.  

После рата Велебићани су се вратили кућама, али су се због школовања и бољих услова живота многи разишли. Отишли су за Сенту, Суботицу, Нови Сад, па и даље, широм бивше Југе и у иностранство.   

– Сад је у Новом Саду из нашег села више мушкараца него у Велебиту. Неки су и старији од мене. Овде смо нас двојица мушкараца из старе гарде, годину млађи од мене је Дане Радаковић. Кад смо изашли из логора у Шарвару, заједно смо провели ратне дане у Пашићеву, где смо заједно ишли и у школу. Онда смо после рата прешли овде у Велебит и ту завршили школу. Било нам је лепо, скупило се деце из више разреда, а само једна учитељица, Олга Радаковић. Данас, број ђака се на прсте може избројати – са сетом вели Маљковић, који је четири године радио у Суботици, потом до пензије 29 година у оближњем рибњаку „Капетански рит”, па сад може мирно да ужива у завичају.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести