Сваки пети становник Србије има преко 65 година

Упркос смањењу броја становника Србије, удео оних који имају 65 и више година константно расте.
penzioneri, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Према проценама Републичког завода за статистику на крају прошле године у Србији је живело једва нешто преко седам милиона становника, од којих 1,36 милиона оних са 65 и више година односно сваки пети становник. Посебно се повећао удео оних са 80 и више година, па их је по тадашњој евиденцији било 309.000.

Ови подаци били су повод да Удружење Снага пријатељства “Амати”  организује на Јесењем Фестивалу здравља у Београду трибину “Зашто је важно и како подстицати учешће старијих особа у друштву”. Надежда Сатарић из овог удружења објашњава да је важно подстицати учешће старијих у друштву, зато што оно смањује ризик од изолације или њихову изолацију, која уз страх и губитак самосталности, може да води у депресију.

Старијим особа треба обезбедити и инфраструктуру како би активније били укључени у друштво...

- Важно је и зато што оно доприноси квалитету живота старијих и  њиховом дужем животу у бољем здрављу. Учешће старијих у друштву повећава степен кохезије у друштву и коначно, важно је исто подстицати зато што то доприноси остваривању друштва за особе свих генерација, што је био један од циљева на који су пристале владе свих држава. Интеграција старијих у друштво је важна, јер су старије особе иначе осетљиве на појаве социјалног искључивања, маргинализације и дискриминације - објаснила Сатарић.

Учешће старих у друштву може се подстицати, чуло се на трибини, признавањем доприноса које дају, како својим породицама тако и локалним заједница и друштву у целини. Затим омогућавањем лакших контаката старијих са члановима породице која не живи са њима, укључујући обуке за коришћење рачунара-скајп комуникације. Већом понудом активности у локалној заједници, постицањем и оснаживањем старијих у циљу остваривања њихових личних интересовања или неостварених хобија, омогућавањем лакшег волонтирања, обезбеђивањем простора за њихову партиципацију у доношењу одлука које их се тичу и то свим нивоима, почев од породице, локалне заједнице до националног нивоа.

Старијим особа треба обезбедити и инфраструктуру како би активније били укључени у друштво, почев од адекватног превоза, физичке доступности јавних објеката и установа, доступности средстава комуникације старијима, као и доступности културних и других садржаја за њих.

Љубинка Малешевић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести