Трибина о војној неутралности: Русија доказала да је сила

БЕОГРАД: Русије је војном интервеницијом у Украјини показала да је империјална сила која ће ако је угрожена превентивно и оштро ударити и на своје суседе и себи близак народ, поручили су учесници трибине "Рат у Украјини - шта значи српска неутралност" у Београду.
t
Фото: Tanjug (Jadranka Ilić)

Они су се такође снажно заузели да Србија остане војно неутрална и да не уводи санкције Руској Федерације, наводећи да је то једини начин за очување српских државних и националних интереса, пре свега, очувања КиМ у саставу Србије и опстанка Републике Српске.

Научни сарадник Института за политичке студије Миломир Степић рекао је да је Русија војно интервенисала у Украјини да би се заштитила од потенцијалне нуклеарне и биолошке претње, због угроженог руског народа у Лугањској и Доњецкој области, потенцијалног уласка Украјине у НАТО и због нацификације Украјине.

Раду се о тежњи велике силе да на својим западним границама нема непријатеља, већ савезника или сателитску државу. Ако се је кренула на Украјину, обрачунаће се са било ким другим, било да је реч о Румунији, Бугарској, Хрватској, а оно што је доказ да је велика сила - пре и са православном Грчком, него са муслиманском Турском, која контролише морске пролазе и понаша се неутралније, сматра Степић.

Он каже да није искључено ни да се Русија обрачуна са Србијом.

Не може се говорити о суверенитету, ако доносите санкције, а правдате се суверенитетом, поручио је Степић.

Професор Дарко Танасковић истакао је да се Србија као мала држава мора држати неутралности и међународног права, јер је његово кршење, како је рекао, дозвољено само великима.

Он је истакао да РС опстаје само захваљујући јединству народа у РС, које постаје упитно, подршци Србије, која је у тешкој ситуацији, и подршци Русије која је оперативно ограничена.

Историчар Милош Ковић сматра да треба сачекати развој ситуације у Украјини и не уводити санкције Русији.

Он тврди да је опстанак Србије од 16 века везан за Русију, као и да је сада за наше националне интересе најважније опстанак РС и очување српског народа у Црној Гори.

Ковић тврди да су у БиХ и Украјини на делу етнички експерименти стварања бошњачког и украјинског народа. Такође, он сматра да је БиХ колонија.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић рекао је да је војна неутралност одбрана српских националних интереса, РС и Косова, а напуштање војне неутралности њихова издаја.

Исти они који су започели рат у бившој Југославији и који су разарали српске националне интересе сада то исто покушавају у Русији, поручио је Анђелковић уз напомену да Русија од нас не тражи ништа.

Политички аналитичар Александар Павић сматра да у српском народу постоји концезус да треба остати војно неутралан, али да је Запад, како је рекао, ушао у ратно лудило и да је спреман да нас економски, војно и политички блокира, ако не уведемо санкције Русији.

Наше попуштање би било само знак слабости и само би још више појачало притисак. Ми ту немамо шта да тражимо, изгубили би част, а увек би нас сматрали "малим Русима", каже Павић.

Он тврди да је ЕУ постала политичко крило НАТО и активни учесник рата у Украјини, јер шаље оружје тој земљи.

Адвокат и председник Центра за обнову међународног права Горан Петронијевић сматра да се на тлу Украјине води рат између НАТО и Русије, као и да је то типичан пример хибридног рата који у себи садржи и војну компоненту.

Ја то видим као породично насиље. Брат туче брата зато што је довео нарко дилера у кућу. Шта је горе просудите сами, изјавио је Петронијевић.

Сенатор РС Ненад Кецмановић рекао је да су се Србија и РС давно одлучиле за војну неутралност, али да је ратом у Украјини то угрожено.

Он сматра да Западу не треба веровати јер, како каже, не поштује ни споразуме које је сама потписала.

Добре вести су што је у Србији победио Вучић, Орбан у Мађарској, а Додик, према испитивањима, води у трци за изборе које ће се одиграти на јесен. Они су алтернатива, сматра Кецмановић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести