У Минхену српски учи 120 ђака
Око 120 деце Срба који живе у немачкој покрајини Баварска, од ове школске године почело је да похађа наставу у првој допунској школи у Минхену.
У овој, као и у другим допунским школама, деца уче српски језик, упознају српску традицију, културу и стичу основна знања из националне историје и географије.
Наставу у допунским школама, које већ постоје у немачкој покрајини Баден–Виртемберг, као и у Берлину, Хамбургу и Хесену, одржавају наставници из Србије, у организацији и по програмима Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
Како је објаснио министар просвете Младен Шарчевић, велики број родитеља из Минхена и околних градова, изразио је жељу да њихова деца крену на часове у српску допунску школу.
- Децу Срба до сада је окупљала само Српска православна црква и на тим дружењима они су учили веронауку, фолклор и нашу народну традицију- рекао је министар Шарчевић. - Како у Баварској живи око 45.000 Срба, планирамо да орворимо допунске школе и у Нирнбергу и Аугзбургу.
По речима министра просвете, направљен је добар почетни корак у сарадњи између просветних власти Србије и Баварске и у блиској будућности биће потписан меморандум о сарадњи, какав већ постоји са Баден-Виртембергом.
- Са Баден-Виртембергом смо потписали меморандум о сарадњи по којем се сви процеси дуалних видова образовања кроз средње и високо образовање појављују као заједнички концепти - рекао је министар просвете и додао да с овом немачком покрајином Србија има сарадњу и кроз стартапове.
По речима министра, деца која похађају допунске школе у српској дијаспори уче по јединственом плану, на основу правилника и програма који су усвојени овог лета, а после осам година паузе, изабран је координатор конкурса чије седиште за Европу је у Франкфурту, у покрајини Хесен, у којој је допунска настава почела прошле године за две групе од по 120 ученика.
- Највише ученика у допунским српским школама тренутно има у покрајини Баден-Виртемберг, где их је четири пута више него у Баварској -рекао је министар Шарчевић. - Циљ нам је да се редефинишу и поново отворе или поспеше рад српске допунске школе и да повећамо обухват деце и у другим регијама, не само Немачке, већ и Аустрије, Швајцарске, Грчке, Француске и осталих земаља, где Срби чине озбиљне групације.
Д. Д.