У Србији новозаражених 351, а преминуло још 11 особа

У Србији је у последња 24 сата регистрован још 351 новооболели од вируса корона, а преминуло је још 11 особа, саопштио је покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић на конференцији за медије у Палати Србија.
gojkovic
Фото: Танјуг (видео)

„На респираторима се налази 169 особа. У Србији је од почетка епидемије регистровано 19.334 потвђена случаја ковид 19. У последња 24 сата тестиране су 8.393 особе. У Србији је укупно тестирано 515.395 особа, а укупан број преминулих је 429. У последња 24 сата хоспитализовано је 234 пацијената, а укупно је хоспитализовано 4.667 пацијената са ковид инфекцијом“, додао је Гојковић.

Протести, вероватно, допринели расту броја заражених

БЕОГРАД: Покрајински секретар за здравље Зоран Гојковић рекао је данас да подаци показују да се догађаји од пре недељу дана изузетно неповољно одражавају на стање какво је данас и да су протести вероватно допринели порасту броја заражених ове недеље.

С тим у вези навео је пример Новог Сада, указујући да је на дневом нивоу од јуче број новозаражених преко 80, а да је до прошле недеље био између 50 и 60. 

Гојковић је то рекао на конференцији за штампу Кризног штаба, упитан да ли постоје подаци о вези протеста и раста броја новозаражених.

Помоћница директора Института „Батут" Дарија Кисић-Тепавчевић казала је да је у овом тренутку и у Београду за око 30 одсто млађих више позитивно тестираних на корона вирус.

Она указује да нико не може поуздано да да информацију да ли се ради о повезаности са неким догађајем, али, пошто су била забрањена сва окупљања од више од 10 особа, није било већих прослава, кафићи су радили скраћено, онда је свако друго окупљање без маски било потенцијално место заражавања.

Гојковић је подсетио да је прошле недеље сугерисано да ће бити повећање броја оболелих ове недеље.

Он је рекао и да је јасно да се дистрибуција заражености корона вирусом помера према млађима, што говори у прилог томе да они имају више контаката и мање поштују противепидемијске мере.

Рекао је да је опасно и чега се струка највише боји да младе особе, које сада учествују у 65 одсто укупног броја оболелих, остварују контакте са својим родитељима, бакама и декама, па ће то водити ка повећању броја старијих оболелих који могу имати озбиљне последице.

Према његовим речима слични су подаци и за Београд.

Рекао је да све већи број младих завршава на респиратору и трагично заврше жзивот.

„То је још једна опомена да морамо да се максимално уозбиљимо, поштујемо све мере. Само ако поштујемо све три мере без изузетака доћићемо у ситуацију да ову тенденцију броја оболелих смањимо и да почне његова силазна путања“, додао је Гојковић.

Болнички систем, благо речено, пренапрегнут

Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић изјавио је данас да су болнички капацитети у којима се лече пацијенти заражених вирусом корона, благо речено, пренапрегнути, а медицински кадар преоптерећен и преуморан.

"Капацитети у здравственим установама су попуњени скоро до максимума. Не можемо да отварамо нова одељења, не можемо правити болнице за један дан...", указао је Гојковић.

На конференцији за медије, Гојковић је казао да држава упорно отвара од поједних болница ковид болнице или ковид одељења за лечење пацијената, те напоменуо да и томе има краја.

"Немамо ни толико лекара, који могу у континуитету да раде као што раде наши лекари већ пет месеци", каже Гојковић и указује да неће бити довољно лекара који ће нам пружити помоћ, уколико грађани не поштују мере заштите.

Истиче да је све више болесника са тешком клиничком сликом и да захтевају кисеоник или респиратор и 24-часовни надзор и негу.

"Већином су тешки пацијенти, њима је потребно 24 часа надзор лекара. Зато нам је потребна добро опремљена болница са кисеоничним изводима да би се пружила помоћ тим тешким пацијентима", рекао је Гојковић.

"Морате да схватите да смо на прекретници везано за здравствени систем Србије", рекао је Гојковић.

Апеловао је на грађане да буду одговорни и да се придржавају превентивних мера и тако заштите, не само себе, већ и здравствене раднике и читав здравствени систем.

Додаје да су процене, ако се градајни придржвају мера, да ће већ у наредних 7 до 10 дана, број заражених почети да опада. 

Заменик директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић навела је да је укупно хоспитализовано 4.667 и да сви они имају средње тешку или тешку клиничку слику.

Навела је да је, на пример, у КБЦ "Звездара" смештено 337, у КБЦ "Земун" 380, у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" 275, што показује колико су капацитети напрегнути.

Важно стати први у ред за вакцину...

Зоран Гојковић верује да ћемо, захваљујући доброј спољној политици земље, сигурно бити једна од првих земаља која ће имати могућност да примени добру, сигурну вакцину.

Гојковић је указао да није тајна да више држава, озбиљних фармацеутских кућа, ради на вакцини против корона вируса.

„Ми наравно активо сарађујемо са свим земљама које раде и које покушавају да нађу лек, вакцину. Имамо контакте и са енглеским фирмама, колегама у Великој Британији, САД, Кини, и у зависности од тога морате схватити да је важно стати први у ред када буде готова вакцина“, рекао је Гојковић.

Подсетио је да је по истом принципу Србија успела у марту, када све паре овог света нису могле у том тренутку да обезбеде заштитну опрему и лекове, већ само лична познатства и добра спољна политика, да набави све што је било потребно.

Др Дарија Кисић-Тепавчевић указала је да су све вакцине које се помињу још увек само потенцијалне вакцине и ниједна није прошла све фазе тестирања.

„Јасно је да, као и увек до сада, никада ниједна вакцина у нашој популацији неће се примењивати ако не буде испуњавала све критеријуме максималне безбедности и ефикасности“, подвукла је Кисић-Тепавчевић.

Истакла је да Србија прати најсавременије токове и да ће сигурно бити једна од земаља којој ће вакцина бити доступна чим прође све фазе истраживања.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести