Укидају се мере за улазак грађана Србије и странаца у земљу

БЕОГРАД: Од уторка, 3. маја престају да важе све мере контроле и ограничења за улазак у Србију, у вези са заразном болешћу ковид-19, како за стране тако и за домаће држављане, саопштила је данас Влада Србије.
grcka granica
Фото: Tanjug (Mihajlo Jelisavčić)

Од поноћи, држављани Србије као и страни држављани, при уласку у земљу неће бити у обавези да имају негативан ПЦР тест, брзи антигенски тест, доказ о прележаној болести нити потврду о вакцинацији, без обзира на то из које земље света долазе у Србију.

Одлука о слободном уласку грађана Србије и страних држављана у земљу донета је на основу тренутне епидемиолошке ситуације у нашој земљи и у складу је са одлукама већине земаља Европе и региона. Надлежне институције настављају да прате развој епидемиолошке ситуације у Србији из сата у сат и благовремено ће обавештавати јавност.

Ова одлука, како је наведено, не значи да је пандемија корона вируса завршена и да грађани не треба да воде рачуна о свом здрављу.

На снази остаје препорука о ношењу маски у затвореном простору, док је ношење маски у здравственим установама обавезно.

Ковид амбуланте, пунктови за тестирање на присуство вируса Covid-19 и пунктови за вакцинацију настављају да раде уобичајено.

Удовичић: Укидање мера оправдано, очекујемо мирно лето

Одлука Владе Србије је, према оцени команданта Војне ковид болнице Карабурма пуковника Ива Удовичића, очекивана и оправдана.

Он је за Танјуг рекао да више нема потребе да се људи тестирају и излажу финансијским трошковима јер је епидемијска ситуација и код и у окружењу стабилна и под контролом.

Тако ће бити и током лета и тада не очекујемо никакво погоршање, рекао је Удовичић.

Додао је да су бројеви новозаражених и хоспитализованихи и даље високи али да је вирус много ослабио.

Према његовим речима, број хоспитализованих опада и на болничком лечењу су углавном пацијенти старије животне доби, са доста коморбидитета и они су заправо већи проблем него основна болест.

То су пацијенти који имају тешка срчана обољења, хроничне болести плућа у погоршању, цереброваскуларне болести и слично тако да је овај вирус још само мало придодао да морамо да их хоспитализујемо, рекао је Удовичић.

Указао је да и број ових пацијената опада, те да тренутно у Војној болници Карабурма има 30 хоспитализованих пацијената, са просеком година већим од 70 и углавном је реч о теже покретним или непокретним људима.

У протеклих 15, 20 дана ситуација је иста. И ми и Батајница и Инфективна клиника, који смо још у ковид систему, имамо тренд опадања пријема пацијената и већи тренд отпуста тако да, што се тиче ковида, очекујемо мирно лето, рекао је Удовичић.

Навео је да ће ове болнице остати у приправности јер се на јесен очекује пораст броја новозаражених и то, како је рекао, из више разлога.

Први је што је имунитет који се стекне пребољевањем или вакцинацијом ограничен и траје отприлике до четири месеца, тако да ћемо летос потрошити антитела. С друге стране јесен је сама по себи погодна за ширење вируса, рекао је Удовичић.

Оценио је да ако на јесен вирус остане у садашњој форми он неће направити већи проблем и истакао да је сада важније да се лече нековид болесници или постковид компликације.

Постковид је тихи убица. Он ће нам тек у овој и наредној години правити проблеме јер је овај вирус колико год га неко доживљавао безопасним, опасан вирус који напада цео организам, доминантно крвне судове и прави системску болест у свим органима. Када прође, без обзира да ли сте имали тешку клиничку слику или блажи облик или чак прошли без симптома, он може да остави последице, рекао је Удовичић.

Додао је да зато лекари редовно говоре пацијентима да воде рачуна о здрављу, да слушају организам и обрате пажњу да ли имају неки проблем који до сада нису имали и да у тим ситуацијама размишљају о томе да је можда реч о постковиду.

Удовичић је истакао да је вакцина, иако више није ефиксна као на почетку, и даље најбезбеднији и најефикаснији начин борбе са корона вирусом те да је апсолутно препоручљива, посебно за старије и људе са доста придружених болести.

Додао је да би вакцину било добро примити у предстојећем летњем периоду, када се очекује мировање вируса и не чекати да се то ради када вирус буде више распрострањен и када је велика шанса да се људи заразе у редовима за вакцину.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести