Универзитет у Новом Саду први у Србији руководи европским пројектом

На Универзитету у Новом Саду одржан je иницијални (Kick-Off) састанак пројекта АgTech7 (Knowledge Alliance of Agribusinesses, Academia and Business Angels for Disruptive Farm-to-Fork Agri-Tech Training – Савез знања између агробизниса, академске заједнице и бизнис анђела за иновативну агритек обуку „од њиве до трпезе“), који се реализује у оквиру програма Еразмус+ Кључне акције 2: сарадња у области иновација и размена примера добре праксе у оквиру подпрограма Савези знања (Knowledge Alliance).
т
Фото: Dnevnik.rs

Проф. др Стеван Станковски, проректор за науку Универзитета у Новом Саду, каже да Пројекат АgTech7, Универзитету доноси стандардне добити када је реч о међународним пројектима - умрежавање са колегама, у овом случају из Европске уније и Турске.

- На овај начин створена је могућност да зајдничким снагама извршимо трансфер нових технологија, пре свега из области рачунарских наука у област пољопривреде. Наш Универзитет је на европском нивоу, познат као место где ће бити успостављен Центар изврсности за област информационих технологија у области пољопривреде. Пројекта је доказ колико смо ми заправо препознати од Европске комисије као место где може да се створи ново знање и то тако да се то знање пребаци у привреду – каже продекан Станковски и истиче да је Институт Биосенс перјаница УНС у овој области и - Сигурно је да је уз један такав квалитетан тим било лакше да се добије овај пројекат

Србија је први пут у конкурсном року 2019. године учествовала у статусу програмске земље поставши пуноправна чланица Еразмус+ програма. Универзитет у Новом Саду је први универзитет у Србији који руководи пројектом из подпрограма Савеза знања. У овом случају Универзитет у Новом Саду координише конзорцијумом кога чине партнери: Биосенс институт Универзитета у Новом Саду, Мастрихт универзитет из Холандије, Европска мрежа бизнис анђела из Белгије, Истраживачки центар Југоисточне Европе из Грчке, компанија Neuropublic Information Systems and Technologies iz Grčke, Јашар универзитет из Турске и компанија Çamli Feed Animal Husbandry Co. из Турске.

Димитрис Бибикас из Истраживачког центра Југоисточне Европе из Солуна каже да је ово пројекат сарадње између академских и бизнос партнера широм Европе.

- Сврха пројекта је да се креира курикулум комбинације инежењерских, бизнис вештина и пољопрвредних знања. Замишљено је да се креира седам модула, комбинацијом домена различитих експерата који ће бити доступни како студентима, тако и професионалцима из разних сектора пољопривреде, прехрамбене индустрије, као и сцени европских стратапова – каже Бибикас и објашњава да ће пројектни партнери водити седам различитих модула у којима се комбинују инжењерство и знања из пољопривреде. Модули ће бити тестирани у стварном животу и на универзитетима у бизнису у четири земље. У Србији у Новом Саду, у Грчкој у Солуну, Турској у Измиру и у Холандији у Мастрихту.

То је инвеститрање у модернизовање и реализацију наставног плана и програма у областима: Аналитика података у информационим системима за управљање фармама, Blockchain технологија за транспарентност вредност-ланац у области хране, Финансијске иновације за повећање доступности агрохране у области финансирања и осигурања, Информационе технологије и роботика за повећање приноса и побољшање ефикасности ресурса, Вештачка интелигенција у оптимизацији ланца снабдевања, Технике маркетинга у неуронауци за промену исхране и персоналног брендирања, Lean startup за пословне подухвате у области агротехнике уз примену интердисциплинарног приступа (инжењерски потенцијали и могућности у агробизнису) за студенте европских високошколских институција, in-house инкубаторе, предузетнике у агробизнису и инвеститоре анђеле.

        В. Црњански

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести