УНС: Апелациони суд-СББ има права да одреди редослед канала

БЕОГРАД: Прекршајни апелациони суд у Београду одбио је жалбу Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) на првостепену пресуду, оцењујући да кабловски оператор СББ има право да одреди сопствени редослед канала, саопштило је данас Удружење новинара Србије (УНС) позивајући се на пресуду у коју је УНС имао увид.
uns
Фото: UNS

УНС подсећа да је РЕМ тврдио да је кабловски оператор прекршио Закон о електронским медијима тиме што је своју телевизију Нову С ставио испред РТС1.

"Суд је пресудио у корист СББ-а тврдећи да у моменту када је овај кабловски оператор променио распоред канала није постојао обавезујући акт, правилник или други подзаконски акт, који би прописао ближе критеријуме за логичку нумерацију канала", наводи се у саопштењу.

У пресуди, у коју је УНС имао увид, закључује се да СББ није могао да поступа супротно правилнику, јер он у том моменту није ни постојао, као и да оператер није прекршио Закон о електронским медијима, односно одредбу којом се обавезује да дистрибуира медијске услуге на правичан, транспарентан и недискриминаторан начин.

РЕМ је уложио жалбу на овакву пресуду, али је пресуда крајем прошле године потврђена и у другом степену, наводи УНС. Прекршајни апелациони суд сматрао је да није доказано да је промена редоследа утицала на слободу изражавања и јавни интерес у области информисања, а прву позицију Јавног сервиса види као праксу која се не може сматрати законском обавезом оператора.

УНС подсећа да је СББ у марту 2019. године променио распоред канала, јер је свој канал - телевизију Нова С, који је тек почео са емитовањем, ставио уместо Првог програма Радио-телевизије Србије (РТС1). То је довело до јавне препирке између РЕМ-а и Јунајтед групе, који су се међусобно оптуживали да крше законе, напомиње УНС.

РЕМ је због промене редоследа канала којом је програм РТС-а померен иза страних канала у понуди СББ-а, поднео захтев за покретање прекршајног поступка против овог оператора, захтевајући да одмах врати у пређашње стање распоред. Истовремено је донео и Обавезујуће критеријуме за ближе уређивање логичке нумерације канала, према којима једино Регулатор утврђује распоред канала.

Јунајтед група је, међутим, навела да је реч о „незаконитом притиску“ РЕМ-а, али и да је реч о „координисаним акцијама Телекома, РТС-а и РЕМ-а против приватног оператора“ које указују да је Група „изложена притиску државног апарата са очигледном намером да се доведе у неравноправан положај на тржишту Србије“.

Ова полемика између РЕМ-а и СББ-а наставила се на суду, која је крајем прошле године завршена у корист кабловског оператора, наводи УНС у саопштењу.

О томе су на прошлој седници РЕМ-а обавештени и чланови Савета, стоји на сајту Регулатора. На тој седници Савета донета је одлука да се РЕМ, према сазнањима УНС-а, будући да Обавезујући критеријуми постоје, поново обрати суду.

СББ је и 2017. године, како подсећају, променио распоред канала и свој, прекогранични канал - телевизију Н1 ставио на прво место на даљинском управљачу на којем је до тада био програм РТС1, али реакција РЕМ-а је тада изостала.

До данас се у каблу СББ-а, РТС налази иза телевизија у власништву Јунајтед групе - Н1 и Нове С.

Телевизија Н1, која је у власништву Јунајтед групе чији је СББ део, пре саме промена објавила је да „из својих извора у Европској унији сазнаје да РЕМ има намеру да спречи СББ“ у томе.

У РЕМ-у је УНС-у тада речено да је Регулатору стигао и захтев РТС-а да се преиспита одлука СББ-а о новој нумерацији канала.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести