НИС ће 2021. уложити близу 21 милијарду динара у развој

НОВИ САД: Одбор директора Нафтне индустрије Србије (НИС) усвојио је бизнис план за 2021. годину који подразумева улагања у различите секторе произвођне и пласмана у висини од 20,8 милијарди динара, саопштила је та нафтна компанија.
nis naftna industrija srbije
Фото: nis.eu/printscreen (Promo)

Додаје се да је бизнис планом потврђен наставак реализације кључних развојних пројеката НИС-а.

Највише улагања биће реализовано у области истраживања и производње нафте и гаса, даљу модернизацију прерађивачких капацитета НИС-а и развој малопродајне мреже у Србији и региону, наводи се у саопштењу.

Поред тога, НИС ће и даље реализовати процес дигиталне трансформације у свим областима пословања, а један од приоритета биће и унапређење заштите животне средине, као и повећање безбедности на раду.

Од конкретних пројеката, током 2021. године планирано је пуштање у рад Термоелекране-топлане Панчево снаге до 200 MW, пројекта који НИС реализује у сарадњи са компанијом „Гаспром енергохолдинг“, најављује Нафтна индустрија Србије.

Подсећа се да ће се у новој електрани производити топлотна и електрична енергија првенствено за потребе Рафинерије нафте Панчево, док ће део произведене електричне енергије бити усмерен у енергетски систем Србије.

У области истраживања и производње, фокус ће бити на најперспективнијим пројектима у Србији, Румунији и Босни и Херцеговини, наводисе усаопштењу. Када је реч о модернизацији Рафинерије нафте у Панчеву, приоритет је отпочињање активности које ће омогућити пројекат реконструкције постројења каталитичког крекинга (ФЧ) и изградња новог постројења високооктанске компоненте бензина (ЕТБЕ), који ће бити реализовани у наредним годинама, додаје НИС у саопштењу.

У области промета деривата највише ће бити уложено у модернизацију малопродајне мреже у Србији и региону, као и у почетак пројекта реконструкције складишта НИС-а.

Током 2021. НИС ће наставити да спроводи програм за повећање оперативне ефикасности, као једну од мера за превазилажење неповољних макроекономских трендова, наводи се у шаопштењу.

Додаје се да су на седници Одбора директора разматрани и различити кризни сценарији у случају продужења негативних тржишних трендова.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести