Медицинској сестри 13 година за убиство мужа цијанидом

Медицинска сестра из Хоргоша Ирена Ш. (55) осуђена је јуче одлуком Судског већа Вишег суда у Суботици на 13 година затвора због убиства свог мужа Иштвана Ш. (63) цијанидом.
Palata pravde u Subotici Foto: Dnevnik.rs
Фото: Палата правде у Суботици Фото: Дневник.рс

Она се терети да је свом супругу, док су лекари Опште болнице у Суботици покушавали да му спасу живот због других тегоба, убризгала цијанид, након чега је он преминуо.Оптужена је од самог почетка негирала да је извршила то кривично дело и упорно тврди да није убила свог мужа. Вештачењем је утврђено да се у организму покојника налази цијанид, доза чак седам пута већа од смртоносне.

Како преноси портал „суботица.цом”, у образложењу пресуде се наводи да се појавила неспецифична клиничка слика, која није у складу с оном с којом је човек примљен у болницу.

„Оштећеном је позлило у тренутку када је требало да буде отпуштен, а тада су с њим били његова супруга, зет и докторка, која је била окренута леђима. Поступак није дао одговор на мотив извршења кривичног дела, али Судско веће сматра да идеализована слика заједничког живота супружника није била баш таква. Могућност суицида се искључује”, наводи се, између осталог, у образложењу пресуде.

Суд је узео у обзир да оптужена није била кажњавана, да је у тренутку дела била смањено урачунљива, као и да је била медицински радник и да је све то учинила пред другим медицинским особљем у установи у којој ради. Оптужена је и јуче тврдила да није убила свог супруга, с којим је годинама живела у складном браку у Хоргошу.

Медицинска сестра је током суђења напоменула да с покојним мужем има сина, а да је он њену ћерку из првог брака волео много као да му је била рођено дете.

– Нисам му дала цијанид, нити је у шприцу пронађен отров. Муж се бавио биљкама и када смо се из амбуланте у Хоргошу вратили кући, он је капао шприцем по биљкама, али не знам да ли га је понео и ни прегледом наше куће шприц није пронађен. У болници сам му дала акву да бих му разредила крв и спречила да се зачепи, а тај шприц ми је био у yепу – рекла је на једном од претходних рочишта Ирена Ш.

Одбрана оптужене покушала је да оспори доказе и начин на који су они узети, тврдећи да није урађен увиђај и да су два шприца, у којима није пронађен цијанид, на вештачење донета три дана касније, а да се не зна где су узети, те да није је урађена ДНК анализа да се утврди ко их је користио. Такође, на телу покојника, тачније на венама, нема трагова тровања цијанидом. По речима одбране, човеку је било лоше и престао је да дише и пре него што му је Ирена убризгала течност, у моменту када је требало да га отпусте кући. По њима је требало да се уради детаљан извештај, од узимања крви пацијента, коју није урадио техничар већ његов зет, до вештачења инфузије коју је примио.

– Не знамо чијом грешком је човек преминуо и ниједна радња није поткрепљена чињеничним доказима – тврди адвокат одбране Бисерка Крпић, а преноси „суботица цом”. – Све радње су дискутабилне, а да је венски добио цијанид, све вене би изгореле, било би трагова на телу. Уосталом, ми ни не знамо одакле је дошао цијанид.

С друге стране, заменик Вишег јавног тужиоца, Бранислав Ранков наглашава да су сви докази узети у складу са Законом о кривичном поступку а да тврдње одбране доводе у сумњу рад свих органа који су радили на предмету.

- Сви сведоци су сагласни да је од момента убризгавања дошло до пада притиска, а судски вештак је утврдио да је смрт насилна и да је наступила услед тровања цијанидом. Приликом пријема у болницу оштећени није имао знакове који би упућивали на тровање цијанидом - рекао је Ранков и додао да је Иштван Ш. у болницу примљен у 16.22 часова, након чега су по налогу дежурног лекара урађене претраге које су наведене у медицинској документацији и које нису указивале на тровање цијанидом.

- Посебно наглашавам одбрану оптужене у полицији где наводи да је у једном моменту у сали за реанимацију приметила кључеве који су испали њеном мужу, да их је подигла и вратила у yеп од јакне, те да је могуће да је дошло до замене шприца који је садржао акву са шприцем у коме су били хемијски препарати за третирање повртарских култура - нагласио је заменик Вишег јавног тужиоца и додао да се та одбрана сматра нелогичном и бесмисленом јер ко би третирао поврће цијанидом, а потом га износио на продају. Лекари који су били у сали за реанимацију тврде да није било потребе за чишћењем каниле употребом акве јер је била стављена инфузија и лекови и неизводљиво је било да дође до закрчења система. Тако да је нелогично објашњење зашто је убризгала шприц. На основу чињеница утврђена је хронолошка и узрочно-последична веза између радње окривљене и смрти.

Сумњива смрт пацијента догодила се 19. фебруара прошле године у вечерњим сатима.

Н. С. Х.

 

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести