Новосадски графолог утврђује оригиналност и Хитлеровог потписа

Само десатак судских вешатка графолога  у Србији оцењује веросостојност рукописа, односно потписа. Међу њима је и Новосађанин Бранко Дошен.
d
Фото: Приватна архива

Тим послом се бави више деценија и један је од наших најцењенијих стручњака у тој области.

У Дошеновој дугогодишњој каријери графолога било је много сложених предмета, које је с успехом решавао. Постао је по томе познат и ван границе наше земље. Отуда и не чуди податак да му је недавно указано и поверење  да вештачи аутетничног рукописа Адолфа Хитлера на једној слици.

- Није реткост да се лажирају уметнине који се затим продају за дебеле паре. Тако сада радим, приватном ангажовањем, на потпису слике за коју се тврди да је потписао  Адолф Хитлер, наводно купљене у Немачкој. У овом моменту могу вам само рећи  да је  потпис  заиста сличан с овим оним његовим, који се могу видети на интернету.  Али,  тек ме чекају, анализе, у вези с тим. Сакупљам податке... Није реткост да се у мом послу појављују клијенти за утврђивање аутентичности потписа уметнина, али у томе су  неопходни ориганални потписи на другим делима, док постоје људи из сфере уметности чији је посао да се изјасне,  на пример о наносима боја - наводи Бранко Дошен за “Дневник”.

Овим стручњацима није једноставно да изнесу свој налазе и мишљења,  јер често утичу на одлуке суда, о томе који ће позамашни износи припасти неком, на пример поменутима у тестаментима, или о јадницима који су се нашли у канyама зеленаша, тако да им прети одузимање целокупне имовине, али, понекад у тешким кривичним делима.

- Рукописи су као отисци прстију,  само што за њихово препознавање нису довољни лупа, базе података и рачинар - истиче Дошен и наглашава да је стручњака ове врсте код нас мало.

- Само суду у Новом Саду потребно је пет графолога. Малоје  запослених и у нашим полицијским управама, а неретко се само тамо тренутно може стећи искуство у овом послу. Пракично, они тек кад оду у пензију, могу да се региструју као судски вештаци, јер је законом регулисано да је потребно најмање пет година искуства - предочава Дошен.

Указује да су због такве ситуације судски вештаци графолози готово сви времешни, а међу њима није мали  број оних који су ушли у осму, па и девету деценију живота. Питање је колико ти људи могу ментално и физички  да реше велики обим посла који је пред њима.


Нема два иста потписа

- Никада неки човек не може два пута баш исто да се потпише - истиче струњак за графоскопију Бранко Дошен. Он наглашава да је рукопис сложена радња у којој координирано учествују мозак, нервни систем и мишићи рамена и руку.  

- Заправо, све оно што утиче на самог човека, оставља траг на рукопис, односно - умор, положај, тела, став... Наравно,  није исто оставити потпис у  аутобусу који се дрмуса, при прјему поште на капији, у полумраку, или под дејством наркотика или алкохола. О таквим спорним  ситуацијама  ми  често вештачимо, уз поређење  индивидулних потписа - објашњава Дошен.


- У кући никад немам мање од пет предмета, и поред тога што одбијам неке, па таква ситуација утиче на дуготрајност суђења и доношење пресуда. Суд губи по неколико месеци да нађе вештака из ове области. Предмети буду на чекању и више од годину дана. Оваква гужва у нашем послу траје најмање десетак година, али последњих пет је веома изражена - каже Дошен.

По његовој оцени, решење проблема је да Минастраство правде, што пре обучи људе за овај посао, можда и у Полицисјкој  академији или у Национално-криминалстичком центру  МУП –а у Београду где су већ обучаване колеге из региона.      

Дошен истиче да је у овом моменту битан услов оваквих вештачења, а то је пракса,  пет година у сталном запослењу, које се може стећи само у полицији међу форезничарима.У  новосадсокојј Полицијској управи, која покрива 11 општина,  на томе ради само један вештак, јер је мало обучених.    

Дошен предочава да је њихово најчешће тражи код утврђивања аутентичности поптписивања уговора, посебно при злоупотреби службеног положаја, примања и давања мита и код других исправа које су у вези с пословањем фирми.

- На пример, вештачио сам у  кривичниом предмету поводом продаје сведочанстава средње школе у једној војвођанској  општини након велике полицијске акције, где сам анализирао 16 досијеа,  збогог сумње да је једна особа водила регистар издатих диплома, учествовала у изради матичних листова, сведочанстава и диплома, попуњавала записнике о полагању испита и пријавама испита, писала писмене радове и тестове, па и попписивала ученике на таквој документацији, за оне који никада нису били у тој школи  Одбрана је ангажовала стручнг сарадника, који је у том предмету  дао потпуно супротан налаз од мога, а у склопу примедби на моје вештачење. Међутим, закон је увео стручне саветнике  одбране у кривици  и стручна лица у парничним поступцим, па се и на тај начин решавају овакве несугласице пред судом.  Али они морају бити објективни, а не очигледно наклоњени одбрани, што је у садашњем тренутку готово пракса - каже Дошен.

Код провера на штамбиљима у путним исправама, пасошима, што се често ради, прво обраћа пажњу пажњу на разлику у дебљину линија под лупом и микроскопом „делта“ који директно приказује прецизну знатно увећану слику на монитору рачунара у тачкицама,  њихове димензије. Али до оригинала неких земаља тешко је доћи.

- То је само почетак дугих анализа, гледају се потпису који се све чешће, у новије време, преносе с других докуманата, имитирањем, прецртавањем или копирањем - наводи Бранко Дошен.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести