Од почетка године у Србији у саобраћају страдало 430 особа

БЕОГРАД: У Србији је од почетка године у саобраћајним несрећама живот изгубило 430 особа што је за 11 мање у односу на исти период лане, речено је данас на конференцији у Београду поводом обележавања Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода.
saobracaj
Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ bg

"Имајући у виду да је прошла година била година короне, где смо добар део времена били закључани, односно имали мере које су подразумевале мање кретања, очекивали смо да ће се ове године, с обзиром на такве мере, повећати број саобраћајних незгода", рекао је директор Агенције за безбедност саобраћаја Душко Пешић на конференцији у Старом двору.

Прецизирао је да су прошле године у Србији у саобраћајним несрећама погинуле 492 особе и сигуран је да ћемо ову годину завршити са барем 20 мање погинулих него 2020. године.

"Прошле године су страдале 492 особе и то је најмање од када се прати стање безбедности саобраћаја", истакао је Пешић и додао да је добро то што се број погинулих последњих година смањује.

Заменик градоначелника Београда Горан Весић је рекао да од 492-оје погинулих у саобраћају прошле године, Београд није на првом месту што би, додао је, било природно обзиром на број становника престонице.

"То значи да се у Београду доста радило на превенцији, мада је нама сваки изгубљен живот много и све док и једна особа страда у саобраћајној несрећи не можемо да будемо задовољни резултатима", рекао је Весић.

Навео је да свака реконструкција улице значи неку врсту превенције од саобраћајне несреће и да постоје проблеми као што је брза вожња која се, како каже, догађа после сваке реконструкције улице.

"То је нешто што ћемо морати да решавамо оштријим казнама и на томе ћемо, као Град, много инсистирати је има оних који возе неприлагођеном брзином, чак и у улицама за које не бисте ни сањали да неко може да користи као писте као што су улице у приградским, потпуно мирним деловима града", рекао је Весић.

На конференцији су говори и градски секретар за саобраћај Душан Рафаиловић, начелник Управе саобраћајне полиције за Град Београд Недељко Муњас и водитељка Деа Ђурђевић, која је почетком 2019. године доживела тешку саобраћајну несрећу.

Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ bg

Обележен Светски дан сећања на жртве саобраћајних несрећа

Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода обелезен је данас на Тргу републике у Београду пригодним програмом, након којег су у небо симболично пуштена 492 бела балона у знак сећања на исто толико погинулих у саобраћају прошле године у нашој земљи.

Министар унутрашњих послова Александар Вулин рекао је да то Министарство чини све што је у складу са законом како би се смањио број саобраћајних несрећа, али да је то све ништа уколико свако од нас као учесник у саобраћају не води рачуна.

Како је додао, нема оправдања да се јури, да се не поштују прописи, не успори поред школе...

"Да се Министарство унутрашњих послова пита, свакој пијаној и дрогираној будали било би суђено за покушај убиства када га ухватимо пијаног или дрогираног за воланом. То што није убио, то је само сплет срећних околности", истакао је Вулин.

Он сматра да би казнена политика требало да буде значајно пооштрена.

"То можда неће спасити сваки живот у саобраћају, али ће бар колико толико дати сатисфакцију породицама оних које су убили", додао је Вулин.

Директор агенције за безбедност саобраћаја Душко Пешић је рекао да је 90-их година у Србији у саобраћајним несрећама годишње страдало око 2.000 људи, а да сада на годисњем нивоу страда 500 људи, те прецизирао да су прошле године у нашој земљи у саобраћају погинуле 492 особе.

Како је додао, прошле године нам је страдало 13 деце, а ове године је до сад погинуло деветоро деце.

Пешић је додао да је за првих 10 месеци прошле године погинуло 89 младих, а ове године 75.

Указао је да проблем страдања у саобраћају није само проблем појединца, нити државе, већ глобални проблем.

Он је подсетио да су Уједињене нације 2005. године донеле резолуцију којом је трећа недеља у новембру проглашена за Светски дан на жртве саобраћајних незгода.

Градоначелник Београда Зоран Радојчић подсетио је да је град Београд пре неколико година усвојио стратегију о безбедности у саобраћају.

"На основу те стратегије, анализом података видимо да је за око 30 одсто смањен број несрећа и страдалих у саобраћају у периоду после усвајања те стратегије", рекао је Радојчић.

Како је рекао, циљ је да се до 2025. године за још 30 одсто смањи број и несрећа и жртава у саобраћају.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести