Репортер “ДНЕВНИКА” са “саобраћајцима“ у алкотест контроли возача

Припадници Министарства унутрашњих послова – Управе саобраћајне полиције спроводили су током целе прошле недеље акцију појачане контроле саобраћаја, која је била усмерена на контролу вожње у алкохолисаном стању и под дејством психоактивних супстанци.
1
Фото: Dnevnik.rs

Оваква акција је, иначе, истовремено спровођена у свих 29 држава чланица организације ТИСПОЛ, односно Мреже саобраћајних полиција Европе.

Вожња под утицајем алкохола не само да негативно утиче на функције неопходне за безбедно коришћење пута, у првом реду на чуло вида и брзину реакције, већ и на расуђивање, које често води ка чињењу других прекршаја, као што су прекорачење дозвољене брзине или некоришћење сигурносних појасева.

Репортер „Дневника“ провео је  део дана с патролом новосадске  саобраћајне полиције на терену. Саобраћајци су заустављали возила, а након тога им објаснили да је реч о алкотест контроли и љубазно указали на који начин ће обавити проверу.

Возачи су најпре пасивно алкотестирни да ли имају у организму алкохола. Уколико се утврди да је возач конзумирао алкохол, приступа се активном алкотестирању.

Фото: Dnevnik.rs

- Добар дан, алкотест контрола. Молим вас дувајте у правцу апарата - обраћали су се возачима саобраћајни полицајци.

41.000 возача ове године било у пијаном стању

Од око осамдесетак заустављених возача, само код једаног је утврђено да има алкохол у организму.

- Господине да ли сте пили? - питао је саобраћајац мушкарца код ког је приликом пасивног алкотестирања утврђено да има алкохола у крви.

Мушкарац је рекао да је попио једно или два пића, а након тога је уследило активно алкотестирање. Апарат је показао 0,65 мг/мл, за шта следи новчана казна до 20.000 динара у зависности од тога да ли има од раније неких прекршаја.

Како смо се уверили на лису места, возачи нису били изненађени контролом и безпоговорно су сарађивали са саобраћајним полицајцима.

Највише возача који конзумирају алкохол па седну за волан има увече и током ноћи, викендом и данима када су славе.

Током спровођења ове акције у истом периоду прошле године, 1.923 возача искључена су из саобраћаја због управљања возилом под дејством алкохола, док су 404 задржана на трежњењу у службеним просторијама због управљања возилом у стању тешке, веома тешке или потпуне алкохолисаности.

Од почетка ове године, на територији Србије, из саобраћаја је искључено око 41.000 возача због вожње у алкохолисаном стању, према подацима Управе саобраћајне полиције. Било је око 1.500  возача који су управљали колима с више од два промила алкохола, што се третира као насилничка вожња. За овакву вожњу, иначе, предвиђена је казна од 120.000 до 140.000 динара, односно казна затвора од 30 до 60 дана.

Према речима Дамира Окановића ове године је регистровано више возача под дејством алкохола него прошле године зато што је доња граница спуштена са 0,3 на 0,2 мг/мл.

Казне за алкохол по новом закону о безбедности саобраћаја, односно према изменама и допунама Закона о безбедности саобраћаја, почеле су да се примењују од априла ове године. Проблем с вожњом у пијаном стању је заиста један од значајних фактора угрожавања безбедности саобраћаја и пооштравање казнене политике у овом сегменту има пуно оправдање.

Према изменама и допунама Закона о безбедности саобраћаја за вожњу у стању потпуне алкохолисаности иде се право у затвор. До сада је концентрација алкохола до 0,3 мг/мл (блага алкохолисаност) била ван зоне кажњивог међутим сада је ова граница спуштена на 0,2 мг/мл алкохола у крви. Дакле до концентрације од 0,2 мг/мл нећете бити кажњени. За умерену алкохолисаност, од 0,21 до 0,5 мг/мл прописана је новчана казна од 10.000 динара. За средњу алкохолисаност, од 0,51 до 0,80 мг/мл, следи новчана казна од 10.000 до 20.000 динара, шест казнених поена и минимум три месеца забране управљања.

Фото: Dnevnik.rs

Висока алкохолисаност је од 0,81 до 1,2 мг/мл и прописује новчану казну од 20.000 до 40.000 динара или затвор до 30 дана, осам казнених поена и минимум четири месеца забране управљања. Стањем тешке алкохолисаности се сматра од 1,21 до 1,6 мг/мл, предвиђа новчану казну од 100. 000 до 120.000 дината или минимум 15 дана затвора, девет казнених поена и минимум осам месеци забране управљања.

Веома тешка алкохолисаност је од 1,61 до 2,0 мг/мл, за коју је прописана новчана казна од 100. 000 – 120.000 дината или најмање 15 дана затвора, 14 казнених поена и минимум осам месеци забране управљања возилом, док је потпуна алкохолисаност са више од 2,0 мг/мл. За потпуну алкохолисаност следи 30 до 60 дана затвора или рад у јавном интересу од 240 – 360 сати, 15 казнених поена и најмање најмање месеци забране управљања возилом.


Госпођа у неверици

Интересантна је била једна госпођа, која се зачудила зашто мора да приступи алкотестирању.

- Да ли ви мене зезате? - Упитала је, а нако што је добила одричан одговор, онако сва збуњена „дунула“ је у апарат као да јој ништа није јасно. Након што је апарат показао да нема алкохола у организму, госпођа је могла да настави вожњу.


Возачи који су због несавесне и бахате вожње сакупили 18 казнених поена, па им је одузета возачка дозвола, по Закону о безбедности саобраћаја морају да похађају семинар са 40 часова и да након тога, полажу испит. Такође, они су дужни да измире све новчане казне за прекршаје и да издрже све казне затвора уколико су биле изречене, као и да је након тога протекне 90 дана. Тек када приложе доказе о испуњености услова, уверење о здравственој способности за управљање моторним возилом и уплате по 25.000 динара за обуку, полазници могу да присуствују семинару.  

Они који се не одлуче за семинар, већ покушају да возе без дозволе, кажњавају се са 120.000 динара, затвора од 15 дана и забраном поновног полагања испита у року од осам месеци.

Текст и фото: Д. Николић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести