Смртоносне дроге све доступније младима

Министар здравља Златибор Лончар најавио је формирање тимова за борбу против наркоманије у Србији, а како „Дневник” незванично сазнаје, тимови би требало да буду формирани већ следеће недеље.
Zaplenjene tablete ekstazija  Foto: MUP Srbije
Фото: Илустрација, МУП Србије

Тимови ће бити састављени од психијатара, психолога, искусних полицајаца, тужилаца, обилазиће основне и средње школе и држати деци предавања о наркоманији и штетним последицама узимања дроге.

„Инсистираћемо на сликама, да деца виде како изгледају они који конзумирају дрогу, шта се дешава с њима, кроз шта све пролазе..“, рекао је Лончар.“ У том периоду њима ће најбоље у сећању остати урезане слике. Мислим да је то један од начина да схвате озбиљност проблема јер очигледно га сада не схватају озбиљно чим улазе у ту причу.“

Подсетимо, након смрти троје тинејyера, који су преминули у року од недељу дана од прекомерне употребе наркотика, министар Лончар је рекао да су чланови Владе Србије, почев од премијерке Ане Брнабић, затим министра полиције Небојше Стефановића, министарке правде Неле Куборовић, министра просвете Младена Шарчевића, министарке задужене за демографију Славице Ђукић Дејановић, већ разговарали о том проблему и да постоји сагласност свих да се формирају тимови. Након што буду формирани, биће направљен програм с којим ће се, од септембра, ући у сваку школу.

Други веома важан аспекат приче су родитељи. Тимови ће родитељима објашњавати како изгледају наркомани, како да препознају да ли им дете конзумира дрогу, какве су последице…

Планирано је и да Влада Србије закупити термине у вечерњим сатима на телевизијама с националном фреквенцијом да би стручњаци који се баве том проблематиком указали родитељима на шта треба да обрате пажњу код деце, како изгледају они који конмзумирају другу, које су последице.

Такође, деца се морају мотивисати да полицији, без последица, пријаве оне који продају дрогу њиховим друговима.

„Држава неће имати милости ни разумевања према онима који трују и убијају нашу децу. Ми тако губимо најперспективније, за неколико сати изгубимо здраво дете“, закључио је Лончар.

Треба истаћи да се школе већ баве превенцијом наркоманије. Такође, запослени у образовним установама свако необично понашање и сумњу на то да су дилери у близини школе или да је неко од ђака унео наркотике у школу, имају обавезу да одмах пријаве полицији.

У оквиру програма Министарства унутрашњих послова „Основи безбедности деце”, она се упознају са свим опасностима које вребају у савременом свету. Полицијски службеници су држали предавања и на тему „Превенција и заштита деце од злоупотребе опојних дрога и алкохола”.

Наркоманија, као једна од социопатолошких појава, завређује и заслужује значајно превентивно поступање, сагласни су стручњаци.


Нарко-тестови новосадским школама

Нови Сад је први град у Србији који је издвојио десет милиона динара за набавку тестова на наркотике, који су се делили од почетка фебруара родитељима ђака седмог и осмог разреда новосадских основних школа, као и средњошколаца.

Наиме, родитељи су преузели 20.000 тестова, што значи да су их добили готово сви седмаци и осмаци као и средњошколци, с обзиром на то да у новосадским средњим школама има око 11.000 ђака и око 7.500 ученика седмих и осмих разреда.

Куповину тестова иницирали су сами родитељи, а пројекат је спровело градско Координационо тело за борбу против насиља у основним и средњим школама. Тестирање на употребу широког спектра психоактивних супстанци подразумева преглед узорка урина, а родитељи могу, али и не морају, да искористе могућност да тестирају своје дете. Они који су желели да тестирају децу, то су могли урадити код куће, а присуство неке од дрога открива се помоћу узорка урина. Тестови откривају присуство марихуане, кокаина, хероина, „екстазија” и других најчешћих дрога.


Синтетичке дроге постале су популарне у Србији због распрострањености, лакшег шверцовања и нижих цена. По званичним подацима, у нашој земљи већина младих почиње да конзумира дрогу са 17-18 година. У тренду су, изузев марихуане, такозване клупске дроге, као што су екстази и спид.

Недавно су се појавиле илегалне дрога чија једна доза може изазвати кому и смрт. Крајем прошле године, на тржишту се појавила опасна дрога из групе синтетичких канабиноида, познатија под називом блоу. Први пут је заплењена прошлог лета на подручју Осјечко-барањске жупаније. Продаје се као биљна мешавина у црно-жутим пластичним омотима. Симптоми тровања су ошамућеност, вртоглавица, убрзан рад срца, мучнина, повраћање, бол у грудима, зујање у ушима, главобоља… Уколико се приликом конзумирања унесе већа количина, може изазвати смрт. У Европи је већ однела неке животе.

Ових дана чула се информација о томе да се на тржишту појавила нова таблета „екстазија” чија једна доза може изазвати кому и смрт. Реч је розе таблети, названој „редбул”, која се лако може набавити, незванично сазнајемо. Та синтетичка дрога има продужено дејство, а њени ефекти могу трајати и до осам сати. По речима оних који су упућени у ситуацију на домаћем тржишту, они који конзумирају синтетичке дроге избегавају ту врсту, док млади који нису имали ранијих искуства с дрогом од једне дозе упадају у транс. Та дрога може изазвати напад налик на епилептични, након чега може наступити кома и смрт.

Та врста екстазија се пре две године појавила у Британији на Манчестер фестивалу. По писању медија, на фестивалу је било више случајева тровања тим „екстазијем”, за који је утврђено да садржи много више МДМА у себи него што је та дрога саџала деведесетих година прошлог века.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести