Извршитељ из Бачког Петровца осумњичен за присвајање 85.000 динара

НОВИ САД: Припадници МУП-а су, у сарадњи с Пореском полицијом и надлежним тужилаштвима, у циљу сузбијања финансијског криминала и корупције, у више одвојених акција ухапсили пет особа, док су против још 48 поднете кривичне пријаве у редовном поступку.
hapsenje policija
Фото: MUP Srbije, ilustracija

Они се сумњиче да су извршили више кривичних дела којима су оштетили буџет Републике Србије, правна и физичка лица за укупно 1,7 милион евра, саопштио је МУП.

Припадници Министарства унутрашњих послова – Одељења за борбу против корупције, по налогу Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду за сузбијање корупције, поднели су кривичну пријаву против једног судског извршитеља због постојања основа сумње да је починио кривично дело проневере. Осумњичени се терети да је као судски извршитељ у судској јединици у Бачком Петровцу наплатио од дужника у два извршна поступка износ од 85.700 динара, који није уплатио на рачуне извршних поверилаца, већ га је задржао.

У Пожаревцу су припадници МУП-а ухапсили Д. В. (36) због постојања основа сумње да је извршио кривично дело преваре. Он је осумњичен да је оштећеног довео у заблуду да ће купити његово привредно друштво и потом на име купопродајне цене с њим закључио уговор о купопродаји аутомобила „ауди А-8“ швајцарских регистарских ознака, за који је имао забрану отуђења. Цена аутомобила урачуната је у купопродајну цену предузећа и на основу тога Д. В. је добио овлашћење за заступање, на основу којег је затим подигао с рачуна предузећа оштећеног 1.610.301 динара и присвојио.

Припадници МУП-а – Управе криминалистичке полиције, по налогу Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Београду за сузбијање корупције, поднели су кривичну пријаву против бившег одговорног лица у ЈП „ЕПС Снабдевање“, као и садашњег одговорног лица у том предузећу, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица. Осумњичени се терете да су од септембра 2015. до новембра 2016. године, супротно одлукама Извршног одбора ЕПС-а, у периоду пада цена електричне енергије на тржишту свесно увећавали параметре за обрачун крајње цене струје, на основу чега су стварали неконкурентне цене. Због увећавања параметара и неконкурентних цена, како се сумња, ЕПС је изгубио 65 поступака јавних набавки у корист конкуренције. Осумњичени се терете да су на тај начин за више привредних друштава прибавили противправну корист од 149.219.597 динара, док су ЈП ЕПС оштетили за 136.701.469 динара.

Припадници Одељења МУП-а за борбу против корупције, по налогу Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Београду за сузбијање корупције, поднели су кривичну пријаву против две жене запослене у Управи за трезор Ваљево, експозитура Осечина, због постојања основа сумње да су починиле кривично дело проневере. Осумњичене се терете да су у марту ове године из трезора, у намери стицања противправне имовинске користи, узеле више од 65.000 динара, за колико су оштетиле буџет Републике Србије.


Лекар из „Забеле“ пао због мита

Полиција је у Пожаревцу, по налогу Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Краљеву за сузбијање корупције, поднела је кривичну пријаву против лекара опште праксе у Казнено-поправном заводу „Забела“ због постојања основа сумње да је починио кривично дело примања мита. Осумњичени се терети да је у априлу 2016. године од више осуђеника и чланова њихових породица примио мито од 1.000 евра да би им обезбедио повољнији положај у Казнено-поправном заводу „Забела“, односно да би их примао на стационарно лечење у оквиру те установе.

По налогу надлежног тужилаштва, против шест особа поднета је кривична пријава због постојања основа сумње да су извршиле кривично дело давања мита.


Полиција је, по налогу Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Нишу за сузбијање корупције, поднела кривичну пријаву против запосленог у привредном друштву „Симпо“ из Врања због постојања основа сумње да је починио кривично дело проневере у обављању привредне делатности. Осумњичени се терети да је током ове године продао намештај физичким лицима и да ту продају није евидентирао кроз фискалну касу, већ је новац задржао. Он је осумњичен да је на тај начин оштетио предузеће за 2.490.188 динара.

У Панчеву је полиција, по налогу Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Београду за сузбијање корупције, поднела кривичну пријаву против радника ЈП „Ковински комуналац“ због постојања основа сумње да је извршио кривично дело проневере. Сумња се да је он од краја децембра 2016. године до јула 2017. присвојио већу количину разних артикала за које је био задужен, чија се вредност процењује на 2.282.701 динар.

У Панчеву је полиција поднела кривичну пријаву и против покрајинског шумарско-ловног инспектора и одговорног лица ловачког удружења „Срндаћ“ из Алибунара због постојања основа сумње да су извршили кривична дела злоупотребе службеног положаја и злоупотребе положаја одговорног лица. Они се терете да су организовали да се подстицајна средства Покрајинског секретаријата за пољопривреду у износу од 800.000 динара, намењена унапређењу ловства и одобрена Удружењу „Срндаћ”, утроше мимо уговорне обавезе.

Припадници МУП-а у Ужицу, у сарадњи с Пореском полицијом, по налогу Основног јавног тужилаштва у Ужицу, поднели су кривичну пријаву против одговорног лица ФК „Слобода” из Ужица због постојања основа сумње да је извршио кривично дело пореске утаје. Он се сумњичи да од фебруара 2015. године до маја 2017. није обрачунао, исказао на пореској пријави нити уплатио одговарајуће порезе и доприносе на зараде и премије исплаћене фудбалерима и члановима стручног штаба, у укупном износу од 6.864.130 динара.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести