ИНТЕРВЈУ:
БАЛИНТ ПАСТОР ЗА ДНЕВНИК: Некима не одговара мир, а дијалог је једино решење! Мађарска заједница брани институције и неће учествовати у рушењу државних темеља Србије!
Какав је став Савеза војвођанских Мађара по питању дешавања у Србији у последњих неколико месеци, шта пише у коалиционом споразуму са СНС, како су напредовали односи Србије и Мађарске у последњих десетак година и зашто је важно доношење Закона о финансирању АП Војводине, за „Дневник“ је говорио председник СВМ-а и народни посланик Балинт Пастор.
У разговору за празнични број, Балинт нам је испричао и како је постао вегетаријанац, али и како му се остварио сан сваког ватреног навијача.
Савез Војвођанских Мађара има потписан коалициони споразум са Српском напредном странком. Шта је по Вашем мишљењу, најважније у том споразуму и како би сте оценили његово спровођење у пракси?
- Две ствари су по том питању кључне. Прва је континуитет јер ми на тај начин радимо са њима од 2014. године до данас. Комплетан текст Коалиционог споразума који смо потписали са Српском напредном странком је објављен и на српском и на мађарском кезику на званичној презентацији Савеза војвођанских Мађара и свако може да прочита све што у њему пише, а на тај начин може лако и да се прати шта је остварено од циљева који су наведени у споразуму. Друго је то што смо на тај начин увели стандард апсолутне транспарентности у политички живот. Споразум је врло конкретан, у њему се налазе на десетине инфраструктурних пројеката и других приоритетних циљева што чини огромну већину његових тачака, свега пар процената текста споразума се односи на класична политичка питања и мислим да је значајна разлика у односу уобичајена коалиционе споразуме код нас који су се углавном односили искључиво на политику.
Вегетаријанац од малих ногу
Како сам каже, вегетаријанац је од своје четврте или пете године, али објашњава да то није била рационална одлука у смислу здравије исхране већ сплет околности.
- Тада су ме као дете одвели на неки свињокољ где сам видео неке ствари које нисам требао да видим и од тада сам одбијао да једем месо и тако је остало до данас.
Инвестиције су годинама једна од најважнијих тема у нашој држави, а доста их је било и на северу Војводине. Да ли се нека издваја по значају за мађарску националну мањину?
- Управо смо кроз поменути споразум обухватили све важне сегменте нашег друштва. Осим неких делова специфично везаних за остваривање права националних мањина, све остало су приоритети који немају национални предзнак јер ако говоримо о новим пругама, екологији, инфраструктури, реформи пензијског система, неким решењима за пољопривреду, све су то теме које се тичу свих грађана који живе у нашој земљи. Можда би се реконструкција пруге Суботица-Сегедин могла посматрати као пројекат од значаја за мађарску заједницу, али и његов утицај је заправо много шири јер се олакшава и растерећује прелазак границе свим путницима.
О томе како је напредовао однос Србије и Мађарске говори податак да је пре 10-15 година Мађарска била седамнаести спољнотрговински партнер Србије, а данас је четврти
Слично је и са неким другим пројектима попут реконструкције пута између Бачке Тополе и Бечеја, пут Суботица- Сента, кружни ток код Мајшанског моста у Суботици... Они ипак нису само локалног карактера и тичу се великог броја грађана.
Већ дуже време се говори да су односи Србије и Мађарске најбољи у историји. Да ли је то најважнија заоставштина Вашег покојног оца, Иштвана Пастора некадашњег лидера СВМ и председника Скупштине АП Војводине?
- Убеђен сам да то јесте тако и да је то сада већ једна историјска чињеница. Многи људи и у Србији и у Мађарској такође мисле да је захваљујући њему дошло до великог помака у односима наших држава који су сада заиста на веома високом нивоу. Он је имао ту идеју и тај циљ је ставио пред себе и због тога је иницирао сусрете лидера Србије и Мађарске и инсистирао на побољшању односа. Наравно, једнако важно је и то што је на обе стране наишао на пружене руке - господина Вучића и Орбана и дефинитивно је успео да покрене тај процес историјског помирења. О томе како је напредовао однос Србије и Мађарске говори податак да је пре 10-15 година Мађарска била седамнаести спољнотрговински партнер Србије, а данас је четврти.
Која кола вози
У једном од првих разговора за медије, пре двадесетак година, Балинт Пастор се похвалио својим половним фијатом пунтом 1. Двадесет година касније, Пастор каже да ретко вози јер је често у службеном аутомобилу са возачем, а у ретким моментима када сам седне за волан, вози ауто који је наследио од оца Иштвана.
Да ли сте задовољни оствареним правима мађарске националне заједнице у Србији?
- Мислим да све евентуалне проблеме у функционисању националних мањина треба решавати у оквиру институција. СВМ се као странка деценијама у Народној скупштини борила за то да законски оквир буде што бољи. Многи амандмани на различите законске предлоге које су подносили посланици СВМ-а су усвојени и због тога данас можемо да кажемо да је законски оквир задовољавајући, да се можда још треба порадити на имплементацији, али свакако је данас знатно бољи положај и мађарске и других мањина у односу на неке раније периоде када је инцидената са националним предзнаком било готово на дневном нивоу. Оно на чему се још може радити јесте веће присуство припадника националних мањина у органима и институцијама управљања.
Не могу да будем превелики оптимиста јер сада је већ јасно да иза свега што се дешава стоје политички мотиви и да некима не одговара да се тензије смире
Након дужег времена у Народној скупштини сте управо Ви поменули неопходност доношења Закона о финансирању АП Војводине. Са друге стране, већ годинама се приликом усвајања републичког буџета истиче да Војводина добија и више од Уставом предвиђених седам одсто.
- То нема везе са чињеницом да ли добија и колико добија. По нама, уставност значи да треба да постоје закони које тај устав предвиђа. Подсећам да је Закон о финансирању АП Војводине требало да буде усвојен до краја 2008. године и то нема веза само да тренутном владајућом коалицијом. Сматрам да би било најбоље да то буде заједнички предлог републичке и покрајинске владе, а ми у СВМ ћемо то врло радо подржати
Закон о финансирању АП Војводине требало је да буде усвојен до краја 2008. године и то нема везе само да тренутном владајућом коалицијом. Сматрам да би било да најбоље да то буде заједнички предлог републичке и покрајинске владе, а ми у СВМ ћемо то врло радо подржати
Више пута сте поводомвишемесечних блокада и протеста у Србији, изјашњавали да је дијалог једини прави пут за решавање очигледних проблема. Колико мислите да је реално да ће се тензије смирити?
- Стојим иза свог мишљења да једна гласна политичка мањина месецима уназад терорише грађане. Наравно, нико не доводи у питање право на мирно окупљање и исказивање различитих политичких ставова, али ово што се код нас већ пола године дешава, тога нема ни у Западној Европи, ни у Америци јер се то не би толерисало. Од почетка ми у СВМ говоримо да проблем треба решавати унутар институција, дијалогом и мислим да је врло значајно то што је нови председник владе др Ђуро Мацут одмах након избора нове владе покренуо дијалог са ректором београдског универзитета и надам се да ће ствари ићи у том правцу, али не могу да будем превелики оптимиста јер сада је већ јасно да иза свега стоје политички мотиви и да некима не одговара да се тензије смире.
На инстаграм профилу Реал Мадрида
По сопственом признању, Балинт Пастор је већ скоро четири деценије ватрени навијач фудбалског клуба Реал Мадрид, а пре десетак година фотографија лидера СВМ-а се нашла на званичној Инстаграм страници чувеног клуба.
- Дуго сам већ активан учесник уличних трка и маратона по градовима широм Европе и углавном их трчим у дресу Реала. Тако је било и на једној трци у Будимпешти. Након трке, организатори су између осталих на својој презентацији окачили и моју фотографију у дресу, а убрзо су је преузели и са званичног Инстаграм профила Реал Мадрида уз коментар „један наш фан на трци у Будимпешти“. Била је једно време постављена на главној страни одмах поред фотографија Кристијана Роналда и Кејлора Наваса, добила је и доста лајкова, а ја сам наравно поносан јер мало навијача доживи такву част – каже Балинт Пастор који је и пре неколико месеци учествовао на маратону у Берлину.
Ако се прихвати да пленуми одлучују о свему па и о судбини државе, шта ћемо после овога, како год да се заврши, ако неки пленум одлучи да се отпусте неки наставници и професори? У том смислу мислим да је недопустиво доношење одлука ван постојећих институција
У једном интервјуу сте рекли да уколико се „разруше темељи функционисања друштва“, мађарска национална заједница у томе не може учествовати.
- То сам рекао јер сматрам да су пленуми противуставни и противзаконити начин решавања проблема. По мени то је начин да се разгради држава и институције. Ако се прихвати да пленуми одлучују о свему па и о судбини државе, шта ћемо после овога, како год да се заврши, ако неки пленум одлучи да се отпусте неки наставници и професори? У том смислу мислим да је недопустиво доношење одлука ван постојећих институција.