КАД БИЛ ГЕЈТС КАЖЕ Ево колико вам пара треба да не бринете
Кажу да новац не може да купи срећу, али може купити многе друге ствари.
Међутим, за Била Гејтса, саоснивача Мајкрософта чије се богатство процењује на 168 милијарди долара (према Блумбергу), новац ипак има вредност – он ужива у предностима богатства.
Не ради се само о луксузним вилама широм света (иако поседује „само“ 130 милиона долара вредну вилу Ксанаду 2.0), суперјахтама (продао је суперјахту „Project Breakthrough“ вредну 645 милиона долара и пратећи брод Вејфајндер од 59 милиона), нити о луксузним играчкама, иако га никада нису красиле екстравагантне демонстрације богатства.
За шестог најбогатијег човека на свету, права предност богатства је – слобода од свакодневног финансијског стреса.
Занимљиво је да је Гејтс постао милијардер још 1987. године, што значи да готово 40 година није морао да брине о новцу. И не либи се то да призна. Током Редит АМА сесије 2019. године, када су га питали да ли је као милијардер срећнији него да је остао средња класа, Гејтс је одговорио:
„Да. Не морам да размишљам о трошковима лечења или школовања. Слобода од финансијских брига је заиста благослов.“
Али, то не значи да мисли да човек мора бити центимилијардер да би био срећан. За њега је кључна та слобода од финансијског притиска, а сматра да је за то довољна „само“ једна милијарда. То је, отприлике, износ који планира да остави својој деци – 1% свог богатства, односно 1,68 милијарди долара, подељених на троје деце. Свако дете добиће по око 560 милиона долара – износ који је „скроман“ по мерилима милијардера.
Гејтсова деца су имала стабилно детињство и светлу будућност захваљујући мудром родитељству овог 68-годишњег технолошког тајкуна и његове бивше супруге, Мелинде Френч Гејтс. Не само да деци оставља скромно наследство, већ и отворено говори да не жели да задржи већину свог богатства за себе.
Бил Гејтс је, као саоснивач иницијативе „Гивинг плеџ“ заједно са Вореном Бафетом, позвао милијардере да најмање половину свог богатства донирају у хуманитарне сврхе. И очигледно – он сам даје пример. У свету у којем се богатство гомила и чува, Гејтс се издваја не само по томе колико је зарадио, већ и колико је спреман да поклони.