ОВО СЕ ДЕШАВА ЈЕДНОМ У ЖИВОТУ Рађа се нова звезда на небу, ево када се може видети небески спектакл
У наредним месецима на ноћном небу изнад Србије и остатка северне хемисфере могла би се појавити нова звезда - реч је о спектакуларној експлозији звезде T Coronae Borealis (Т CrB) у сазвежђу Северне круне.
Ретка појава на сваких 80 година
Т CrB је један од ретких примера "понављајуће нове". Последње експлозије забележене су 1217, 1787, 1866. и 1946. године, а сада се очекује нова. Звезда се налази у фази "предеруптивног затамњења", што указује да се експлозија ближи.
Шта је нова?
Нова настаје када бели патуљак у бинарном систему повлачи материјал са црвеног дива, што доводи до термонуклеарне експлозије. За разлику од супернове, ова експлозија не уништава звезду и циклус се може поновити.
Када и како гледати?
Ерупција би могла да се догоди већ током маја. Звезда ће накратко засјати јачином звезде Северњаче и биће видљива голим оком неколико дана. За посматрање пронађите сазвежђе Северне круне, између звезда Арктур и Вега, неколико сати после заласка сунца.
Зашто је важно?
Овај догађај не само да нуди редак призор, већ ће научницима омогућити да детаљно проучавају акрецију и термонуклеарне процесе, што ће помоћи у бољем разумевању еволуције звезда.
Припремите се - можда ћете сведочити небеском спектаклу који се дешава једном у животу.
Савети за посматрање нове звезде T Coronae Borealis
Када гледати?
Неколико сати након заласка сунца, када се небо потпуно смрачи.
Где гледати?
Потражите сазвежђе Северне круне (Corona Borealis) — налази се између звезда Арктур (у сазвежђу Волара) и Вега (у сазвежђу Лире).
Чиме посматрати?
Биће видљива голим оком. Додатно, двоглед или телескоп могу побољшати доживљај.
Како пронаћи локацију?
Помоћу бесплатних астрономских апликација на телефону лако можете уочити сазвежђа.
Избегавајте светлосно загађење
Изаберите место ван градских светала — сеоска подручја, брда или посматрачнице су најбоље.