ТРАГОВИ МЕДВЕДА НА ТАРИ ИЗАЗВАЛИ НЕЛАГОДУ МЕЂУ ПЛАНИНАРИМА Савети стручњака како избећи блиски сусрет
Иако поједини предели Србије важе за природна станишта „крупних зверки“, сусрет с њима – па макар и преко трагова – и даље изазива нелагоду код већине људи.
Управо таква ситуација забележена је ових дана на планини Тари, где су у близини једне шумске стазе уочени отисци који несумњиво припадају, медведу.
Члан Фејсбук групе Љубитељи планине Таре, Станко Томић, поделио је фотографију прелепе природе украшену неочекиваним детаљем, отисцима шапа пречника око 15 центиметара. У разговору за Телеграф, Станко је испричао како често борави на Тари и да му је то искуство помогло да препозна медвеђе трагове, иако га и даље изненаде.
-Не виђам их често, али кад залутам на њихов терен, наиђем на трагове, рекао је. Додао је и да је свестан ризика, али га не обузима страх, напротив, воли осећај адреналина који природа носи.
Међутим, нису сви подједнако храбри. На друштвеним мрежама, посебно Redditu, могу се наћи коментари туриста који планирају да посете Тару, али их од тога одвраћа управо страх од блиског сусрета с медведом. Један корисник пише:
-Требало је данас да идем с друштвом на Тару, али нас је време одвратило. Занима ме, колико је стварно опасно због медведа?
На ове бриге одговарају локални познаваоци терена. Један од њих, који је са Златибора и често борави на Тари, каже:
-Број медведа је заиста порастао, али они знају где се људи крећу, посебно око видиковаца, што је сада честа дестинација туриста. Нема разлога за бригу ако се држите стаза.
И из Националног парка Тара потврђују да су овакви сусрети ретки и дају неколико важних савета: држите се обележених стаза, користите пиштаљке или причајте гласније како бисте најавили своје присуство и никако не остављајте остатке хране, управо то може привући дивље животиње.
Тара није случајно станиште мрког медведа, број јединки се процењује на око 60, према ДНК анализама из јануара ове године, мада је вероватно већи. Ови медведи, иако се доживљавају као троми, веома су покретни, дневно могу да пређу и до 60 километара, а неки су у девет месеци прешли невероватних 1.800 километара.
И док многи замишљају медведе као животиње које „спавају зимски сан“, последњих година је све чешће да се пробуде раније и буду активни већ током зиме.
Зато, ако се ове празничне дане упутите на Тару како бисте уживали у нетакнутој природи, свежем ваздуху и Панчићевој оморици, имајте на уму да стазе делите с великим, али углавном ненаметљивим становницима шуме. Пратите савете стручњака и доживећете незаборавно, али безбедно искуство.