БЕЊАМИН НЕТАЊАХУ НАЈАВЉУЈЕ НАСТАВАК СУКОБА: Израел неће обуставити рат у Гази, УСКОРО ЋЕМО ЕСКАЛИРАТИ УПОТРЕБУ СИЛЕ
ТЕЛ АВИВ: Израелски премијер Бењамин Нетањаху изјавио је данас да Израел неће обуставити рат у Гази, чак и ако се постигне договор о ослобађању још талаца.
Нетањаху је рекао да ће израелске снаге ускоро ескалирати употребу силе и да ćе уćи у Газу ''са великом снагом да заврше мисију, што значи уништавање Хамаса“, као и да би било који нови споразум о примирју у Појасу Газе био привремен.
''Ако Хамас каже да ćе ослободити још талаца, узеćемо их, а онда ćемо уćи. Али неćе бити начина да зауставимо рат. Можемо да направимо прекид ватре на одређени временски период, али идемо до краја“, рекао је он.
АП наводи да ће примедбе Нетањахуа вероватно закомпликовати преговоре о новом прекиду ватре који су добили на замаху након што је Хамас у понедељак ослободио последњег живог америчког таоца, као гест америчком председнику Доналду Трампу, који је у посети региону, али избегава Израел.
Додаје се да то указује на све веćи јаз између Нетањахуа и Трампа, који је изразио наду да ćе ослобађање израелско-америчког војника Едана Александера у понедељак бити корак ка окончању 19-месечног рата.
Хамас је саопштио да ćе ослободити преостале таоце само у замену за више палестинских затвореника, трајни прекид ватре и израелско повлачење из Газе.
Раније данас, Нетањаху је на затвореном саслушању пред Комитетом Кнесета за спољну политику и одбрану рекао да Израел "уништава све више и више кућа" у Гази, што резултира тиме да Палестинци немају где да се врате, пренео је Тајмс оф Израел, позивајући се на информације са седнице које су процуриле у медије.
"Једини очигледни резултат биће да становници Газе одлуче да емигрирају изван Појаса Газа. Али наш главни проблем је пронаћи земље које би их примиле", рекао је Нетањаху.
Нетањаху је такође рекао посланицима да је у последњим данима разговарао са Трампом о плану САД да преузму Газу, али је признао да постоје потешкоће у његовој реализацији.
Трамп је раније позвао Египат и Јордан да прихвате Палестинце, али су обе земље брзо одбациле ту идеју, инсистирајући на томе да би Палестинци требало да остану на својој земљи.