ПОСЛОДАВЦИ ОПРЕЗ! Ако радницима ово не исплатите следе милионске казне
Годишњи одмор није само потреба, већ и законско право сваког запосленог, али уз њега често долазе и финансијски изазови.
Једна од законских обавеза послодавца јесте и исплата регреса за годишњи одмор, што представља важан сегмент права радника.
Према важећем Закону о раду, сваки запослени има право на накнаду трошкова у виду регреса током коришћења годишњег одмора. Регрес се третира као део зараде, што значи да је послодавац дужан да, уз редовну плату, исплати и овај додатак.
Регрес је, заправо, паушална накнада којом се покривају трошкови одмора, а истовремено има мотивациону улогу – да радници остану задовољни и продуктивни на послу.
Казне ако послодавац не исплати регрес
Уколико послодавац не исплати регрес, сноси прекршајну одговорност, наводи Адвокатска канцеларија Пекић. Казне су значајне:
за правна лица – од 400.000 до 1.000.000 динара,
за предузетнике – од 100.000 до 300.000 динара,
за одговорно лице – од 20.000 до 40.000 динара.
Регрес може бити исплаћен месечно, уз плату, повремено или као једнократни износ – у зависности од одлука послодавца. Закон не прописује тачан начин исплате, али је кључно да сви запослени буду третирани једнако, како би се избегла било каква дискриминација.
Уколико запослени прима минималну зараду, регрес не може бити „убачен“ у минималац – већ мора бити додатно исплаћен. На ово је посебно указала и судска пракса, која је ову дилему коначно решила.
Шта још каже закон?
Закон о раду не прецизира тачан износ регреса, нити обавезан начин исплате.
– То се дефинише општим актима послодавца, попут правилника о раду, колективних уговора или појединачних уговора о раду. Често зависи и од пословних резултата фирме. Послодавац има право да сам одлучи – у складу са могућностима – како и када ће исплатити регрес, било месечно или једном годишње. Ипак, критеријуми за исплату морају бити једнаки за све запослене, без обзира на позицију или радно место – наглашава адвокат Соња Пекић.
Битно је запамтити да уколико запослени не искористи годишњи одмор да му регрес за исти не припада.
– Сматра се да у том случају није имао додатних трошкова, па ни регрес не мора бити исплаћен – додаје Пекић, преноси Телеграф.
Сврха регреса јесте да покрије трошкове који настају током коришћења годишњег одмора. Уколико запослени не користи одмор, ти трошкови не постоје, па самим тим ни оправдан разлог за исплату регреса који је закон предвидео управо за ту намену.
Бизпортал.рс/Ало