МРАЗЕВИ ДАВНО ОБРАЛИ РОД И ПОГУРАЛИ ЦЕНЕ Не памти се да је воће било овако скупо
Килограм кајсија на најпрометнојој Футошкој пијаци у Новом Саду продаје се за 400 и 500 динара, килограм бресака је 200 и 250 динара, купина и боровница 700 динара, малина 1.200. Лубенице и диње су 80 динара килограм, трешње 400 динара, а сорта рушт 1.000 динара.
Воће никада није било скупље од када потрошаче, произвођаче и агрономе служи памћење. И нема га пуно у понуди на пијачним тезгама, премда је сезона у току.
По оцени професора др Ненада Магазина с Пољопривредног факултета у Новом Саду, априлски мраз је нанео штету свом воћу, а посебно раном, тако да ћемо га имати 40 одсто мање од просечног рода, испод милион тона, уколико у међувремену не буде још неких временских непогода, јер је у току велика суша и тропска клима.
– Тек када стигне берба јабука и шљива, којих гајимо највише у односу на друге воћне врсте, моћи ће боље да се изнесу процене колико ћемо воћа имати ове године, односно за колико ће га бити мање – изјавио је др Магазин.
У току је берба кајсија и бресака, а за десетак дана доспеће и прве јабуке, сорта кармен. Воћари истичу да је априлски мраз десетковао принос и овом воћу и не памте тако лошу сезону.
– Кајсија има свега десет посто у односу на просечне сезоне, у многим воћњацима нема ниједан плод и зато су кајсије на пијацама скупе. Не памтимо да је воће некада било толико скупо на пијацама и на велико. Ни високе цене у велепродаји воћарима неће помоћи да покрију трошкове производње – казао је воћар из Нештина Коста Стакић.
Виљамовке најмање страдале
Сезона јагода је прошла, на велико су се продавале од 280 до 300 динара, што је произвођачима била одлична цена, али је род био слаб, свега 30–40 одсто у односу на просечну годину. Нису успели да покрију трошкове производње.
Воћар из Бачке Паланке Мирко Чавић казао је да се на тржишту осетила потражња за јагодама, али их није било и зато су биле и у малопродаји скупе, и 700 динара килограм на почетка сезоне. Чавић гаји и крушку виљамовку и наводи да је њу мраз најмање оштетио. Очекује крајем августа да ће тог воћа бити 20–30 одсто мање него лане.
По његовим речима, брескве, у зависности од сорте, још су и понеле. Берба је почела пре две семице и трајаће до краја августа.
– Килограм бресака на пијацама зато и има солидну цену у односу на кајсије и трешње, јер их мраз није сасвим омлатио. За почетак сезоне брескве нису скупе, 200 и 250 динара килограм – казао је Стакић, нагласивши да произвођачи сада страхују за преостали род воћа. – Брину их суша, високе температуре и боје се невремена, које увек следи после вреле климе. Стрепе од леда и јаких ветрова, и могућности да воће не почне да отпада.