clear sky
23°C
19.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1752
usd
100.8392
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„ОВО ЈЕ ЗЕМЉА КОЈА НИЈЕ ДОЗВОЛИЛА ДА БУДЕ ЗАУСТАВЉЕНА”, ПОРУЧИО ЈЕ МИЛОШ ВУЧЕВИЋ Поносан сам на свој град, који је достојанствено одболовао

19.07.2025. 09:56 11:44
Извор:
Дневник
vučević
Фото: promo

„Ситуација је сложена”, рекао је у разговору за „Дневник” председник Српске напредне странке и саветник председника Србије за регионална питања Милош Вучевић, одговарајући на наше питање да као лидер највеће странке у Србији, странке која је на власти 12 година, оцени ситуацију у Србији која траје већ осам месеци, од момента пада надстрешнице у Новом Саду.

Како додаје, јасно је да је обојена револуција пропала.

„Одржана су два неуспела митинга, један усмерен искључиво на насиље и злоупотребу националне светиње каква је Видовдан. Антидржавни покрет поражен је у две локалне самоуправе, у једној још убедљивије на поновљеним изборима на једном бирачком месту. Сви факултети су почели са надокнадом наставе, многи и са испитима. Они који су покушали да је изведу сада кажањавају народ који их у томе није подржао. Малобројне, острашћене групе блокадера и политичких терориста крстаре земљом и покушавају да успоставе жаришта нестабилности, уз подршку одметнутих делова правосуђа. Завршница велике борбе зна да буде најопаснија. Држава и одговорни политички актери, попут Српске напредне странке, зато немају луксуз да се опуштају”, напоменуо је.

Milos Vucevic
Фото: Printscreen Instagram milosvucevic

Слажете ли се с оценом да је власт најодговорнија, у смислу да поседује све механизме да реши политичку ситуацију у Србији, која на моменте изгледа као да је у пат позицији?

– Власт увек мора да се понаша најодговорније и баш зато поједини механизми нису до краја искоришћени. Они би могли да буду, као више пута у нашој историји, нешто што ће допринети разарању саме државе, због чијег очувања су употребљени. То је тајна обојених револуција и перфидна шема поигравања са очекиваном реакцијом система који је нападнут. Када говоримо о политичким механизмима, њихово активирање је нуђено више пута. Антидржавне снаге су одбиле више пута и изборе и референдум. Сада се залажу тобоже за изборе по истој шеми поигравања. Али Александар Вучић много боље разуме ту игру него што они мисле. Прозрели смо да је тај позив неискрен, да им није до избора, већ до хаоса који би креирали и катализатора за немире који би направили, саботирајући изборни процес, а оставивши земљу без парламента и ефикасне Владе. Нема пат позиције. Противнику је преостало још неколико потеза до неминовног краја партије, коју ће изгубити. Власт одговорно ради на побољшању већ веома добрих изборних услова, у складу са препорукама стручњака, док су избори јасно најављени за крај 2026. или почетак 2027. године, те је сваком разумном познат оквир који има да охлади главу и врати се у оквире пристојног и нормалног политичког активизма и надметања.

Све се врти око Новог Сада

Поднели сте оставку на место премијера због догађаја испред страначких просторија у Новом Саду. Све се некако врти око Новог Сада. Може ли Нови Сад да издржи и настави да се развија?

– Нови Сад је мој родни град и успевао је да опстане и настави да се развија и у сложенијим околностима него што су тренутне, па сам уверен да ће успети и сада. Важније питање за Новосађане јесте да ли они уочавају да се све врти око Новог Сада и да ли су приметили да је некоме изузетно стало да заустави Нови Сад у његовом развоју, а самим тим успори и целу Србију. Напади на Нови Сад су усмерени ка коначном блокадерском циљу – дестабилизацији Србије, уништавању њених институција и напослетку – укидању њене суверености. Они не желе да ми опстанемо као засебан субјект. Они желе да ми будемо међународни објект. 

У својим наступима неретко сте наглашавали да су протести били усмерени да зауставе Србију. Како сада видите тај покушај? Где смо данас?

– Умногоме сам већ одговорио али да додам: данас смо у земљи која мање расте него што је могла, има мање туриста, мање инвеститора, мање промета у многим секторима, али и земљи која је завршила историјски пројекат ауто-пута до Пожеге, која ће отворити брзу пругу до границе са Мађарском до краја лета, која савладава Фрушку гору и повезује Срем и цео север са Мачвом, Подрињем и Републиком Српском, која има рекодну најаву учешћа за Експо. Ово је земља која није дозволила да буде заустављена. На томе хвала њеном народу, који је препознао намеру и подржао своју државу, њен опстанак и даљи развој. Тај покушај заустављања био је заправо кулминација фрустрације наших непријатеља успесима Србије и успешном политиком Александра Вучића, на коју кидишу, као и на њега и све нас који га подржавамо још од 2016. године, када је постало јасно да је фискална консолидација успела и да се земља креће снажно напред.

Да ли су избори крајњи циљ свега што се дешава?

– Наравно да нису. Већ сам говорио о овоме. Јасно је да они неће бити задовољни исходом било којих будућих избора, као што нису били успешни ни раније. Циљ је био уништење, односно обесмишаљавање српске државности. Пошто то није постигнуто, данас је циљ успоравање Србије, сејање што дубље мржње, са надом да ће додатно расти и ширити се и покушај да се побегне од одговорности за недела почињена од новембра до данас. 

Да ли је СНС спремна за изборе и да ли верујете да ће их бити пре редовног рока?

– Српска напредна странка је увек спремна за изборе. То смо много пута доказали и показали свима. Бољу, посвећенију и политички писменију страначку структуру нема нико у Србији и то је један од великих проблема наше политичке сцене. Уместо што малтретирају грађане, могли су све ове године да раде на себи, па да добијемо достојног противника на политичкој сцени. Што се рокова тиче, председник републике је јасно изразио државни разлог да избори буду неколико месеци пре Експа, како би се од тог догађаја одвијала једна нова епоха развоја и нових циљева за другу трећину 21. века, а да се овај историјски догађај до избора квалитетно припреми и инфраструктурно комплетно заврши. 

Поносан сам на свој град, који је достојанствено одболовао

Колико лично доживљавате све што се дешава с обзиром на то да је све кренуло од трагедије у Новом Саду? 

– Мислим да је сваки Новосађанин новембарску трагедију доживео дубоко лично. Цела Србија је, али ми из Новог Сада смо заиста посебно рањени тај дан и пад надстрешнице остаје догађај који нас је заувек променио. Поносан сам на мој град који је достојанствено одболовао страдање тих дивних људи. На садашњег и бившег градоначелника, који су показали подршку и поштовање породицама, које сам и ја обилазио у саучествовао у њиховој жалости, али и сведочио њиховом дубоком достојанству. То је реч и став које не познају они који би све Новосађане да узму за таоце својих амбиција, злобе и неодговорности. Злонамернике не доживљавам лично, њихове увреде, нападе и остале јалове покушаје да ме испровоцирају схватам као прилику да ојачам и да на зло никада не одговорам злим, већ да, по нашој светосавској и видовданској етици, надјачам добрим. Верујем да то људи у Новом Саду и Србији препознају и да убедљива већина народа разуме на који начин су њихове емоције и лични доживљаји трагедије злоупотребљени зарад политичких амбиција људи који не разумеју, не поштују и не воле – ни Нови Сад, ни Србију.

Колико је Српска напредна странка данас јака и колико снаге има да издржи нападе који су из месеца у месец све јачи?

– Српска напредна странка је највећа и најбоље организована странка у Европи и као таква успела је да издржи невероватне притиске у претходних девет месеци, без било каквих пукотина у својој организационој структури. Чак је имала довољно снаге да буде носилац промена и да буде кључан фактор у изградњи новог надстраначког покрета. Уверен сам да би мало која организација у свету издржала притиске које су издржали Српска напредна странка и њени чланови и зато користим ову прилику да им захвалим, али и да им поручим да су део јединственог историјског процеса очувања и развоја Србије и да на то треба да буду поносни.

Рекли сте у једном наступу, коментаришући стање у просвети,  да ће бити још много проблема и да, како сте нагласили, ова деструкција иде у корист приватних факултета и школа. Кажете, направили сте грешку што нисте инсистирали да дођу страни факултети. Појасните нам ову тезу.

– Разговор о стању у просвети је увек осетљива тема и видим да се добро сећате мојих претходних ставова. Као што сам и раније истицао, ситуација у нашем образовном систему је комплексна и деструкција коју смо видели иде у прилог, пре свега, приватним факултетима и школама. Када државни образовни систем слаби, када се квалитет наставе у јавним школама и на државним факултетима доводи у питање, природно је да родитељи и ученици траже алтернативе. И ту на сцену ступају приватне институције. Оне често нуде боље услове, модерну опрему, мање групе и атрактивније програме, што привлачи оне који могу да приуште школарину. То доводи до одлива квалитетних студената и кадрова из јавног сектора, чиме се додатно урушава његов квалитет. Све то заједно ствара један зачарани круг где се јавни сектор све више девастира, док приватни сектор јача.

Грешка што нисмо дозволили долазак страних факултета? Да, то је став који сам заступао и који и даље сматрам исправним. Моја поента је била да смо пропустили прилику да отворимо наше образовно тржиште за реномиране стране универзитете. Да смо им омогућили да дођу и оснују своје кампусе овде, створила би се здрава конкуренција.

Шта би то донело? Пре свега, подигао би се укупан квалитет образовања. Домаћи факултети би били приморани да унапреде своје програме, методе рада и услове како би остали конкурентни. Такође, долазак страних факултета значио би и прилив страних инвестиција, али и долазак нових знања, технологија и интернационалних стандарда. Наша деца не би морала да одлазе у иностранство да би стекла дипломе са престижних универзитета, већ би то могла да учине овде, у Србији. То би умањило и одлив мозгова, јер би квалитетни кадрови имали више разлога да остану у својој земљи.

Просвета је стуб једног друштва и ако желимо да имамо стабилну и напредну државу, морамо имати квалитетан образовни систем који ће школовати генерације способне да се носе са свим изазовима будућности.

Отворене проблеме решавамо дијалогом

Као саветник председника републике за регионална питања, реците нам које су најважније теме које се намећу као приоритет.

– Регион увек захтева свеобухватан приступ. Поред стабилности, економског развоја и европског пута, за нас је од изузетног значаја и положај српског народа ван граница Србије, као и одбрана и очување Републике Српске. То су питања која су дубоко уткана у нашу националну политику и не можемо их заобићи.

Када говоримо о Србима у региону, наш примарни циљ јесте да се обезбеде пуна права у складу са међународним стандардима и принципима. То подразумева очување националног идентитета, језика, писма, културе, али и верских слобода.

Положај Срба у Црној Гори је од посебног значаја, с обзиром на бројност и историјске везе. Настојимо да се изборимо за равноправан статус српског језика, неометан рад Српске православне цркве и правичну заступљеност Срба у државним институцијама. Верујемо да је поштовање права српског народа у Црној Гори кључно за стабилност саме Црне Горе. 

Подржавамо све иницијативе које доприносе бољем положају Срба, а све отворене проблеме решавамо дијалогом, уз пуно уважавање суверенитета и територијалног интегритета Црне Горе.

Положај Срба у Хрватској је већ деценијама изазован. И даље инсистирамо на пуном спровођењу Закона о правима националних мањина, повратку имовине, решавању питања несталих лица, као и на равномерном економском развоју повратничких средина. Кључно је да се обезбеди сигурност и достојанствен живот за Србе који живе у Хрватској, а кроз стални дијалог и отвореност настојимо да решавамо сва отворена питања. Наша жеља је да се Хрватска посвети изградњи друштва у којем су права свих грађана, укључујући и Србе, у потпуности заштићена. Нажалост, када видимо 504.000 људи на Томпсоновом концерту у Загребу, јасно је да то није случај. 

Србија има добре односе са Северном Македонијом, и овде пратимо положај српске заједнице. Подржавамо све активности које доприносе очувању српског културног идентитета, едукације на српском језику и присуства Срба у политичком животу. Сматрамо да су узајамно поштовање и сарадња кључ за опстанак и напредак српске заједнице у Северној Македонији.

Наша политика према Србима у региону није политика мешања у унутрашње ствари других држава, већ политика заштите права и интереса нашег народа, у складу са свим међународним конвенцијама и добрим праксама.

Страсти око Олује и Сребренице се не стишавају, поготово како се приближавамо годишњицама ових догађаја. Несумњиво је да су нам потребни поверење и мир у региону. Колико смо близу или далеко од тога?

– Сматрам да смо ми као народ, али и као држава, заиста посвећени изградњи мира и да то показујемо на сваком кораку. Изградња мира је врло сложен процес, посебно ако имамо у виду да се многи труде да га наруше и за то имају подршку одређених центара моћи. Међутим, наш једини циљ јесте да српски народ има што боље услове за живот, како у оквирима граница Србије, тако и ван њих, и зато смо увек и свуда први у инсистирању на изградњи мира. Оно што је важно истаћи јесте чињеница да паралелно са изградњом мира радимо и на култури сећања и не одустајемо од историјских чињеница и принципа правичности и праведности. То значи да и други морају осудити сопствене злочине и признати свој део одговорности за немиле догађаје из прошлости, у којима је српски народ жестоко пострадао, а нарочито током ратова на простору бивше Југославије.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар