ПОПУЊАВАТЕ ЛИ ЛОТО ТИКЕТ ПРЕМА ВАЖНИМ ДАТУМИМА ИЗ ЛИЧНОГ ЖИВОТА? Ево зашто ова стратегија, коју многи користе, не пали
Недеља увече. Сви чекају извештај са извлачења. Лото бубањ се заврти, куглице почињу да искачу – и сви у тишини гледају да ли је број који су „увек играли“ коначно изашао. А најчешће – није.
Занимљиво је да велики број људи, без обзира на образовање, хороскопски знак или године, увек бира исте бројеве. Најчешће су то датуми рођења – њихови, деце, партнера. Али управо та емоционална веза са бројевима може бити највећа грешка.
Људи бирају бројеве срцем, а не главом
Психолози истичу да најчешћи избор бројева на тикету потиче из личног живота – датуми рођења, годишњице, симболични бројеви. То је емоционални рефлекс.
„Бројеви нам дају илузију контроле. Ако у тикет унесемо себе – осећамо да имамо веће шансе, јер се то 'наш број' неће оглушити о нас“, наводи се у публикацији Америчког удружења за психологију о понашању у играма на срећу.
Професор Марк Грин, социолог са Универзитета у Ливерпулу који проучава игре на срећу, објашњава:
„Људски мозак тражи значење у обрасцима. Када бирамо рођендане и годишњице, верујемо да ти бројеви нешто значе – иако је вероватноћа иста за све.“
Статистика каже: што „личнији“ број – то чешће губите
Професор Џон Хејг, математичар са Универзитета у Сасексу и аутор књиге Taking Chances, годинама анализира обрасце у Лото извлачењима и понашању играча.
Његова анализа показује: највећи број људи бира бројеве између 1 и 31 – управо због датума.
Зато се препоручује да уврстите бројеве изнад 31, јер смањујете шансу да добитак поделите са још десет људи који су, баш као и ви, играли – рођендане.
Илузија срећног броја
Зашто људи толико инсистирају на својим „срећним бројевима“?
„То је снажна когнитивна заблуда. Верујемо да ако нешто има значење за нас – има и моћ. Број рођења детета нам делује моћније од, рецимо, 47, који нам не значи ништа“, каже др Марта Хеј, психолошкиња која се бави понашањем у контексту веровања у срећу.
Зато се догађа да играчи годинама упорно бирају исту комбинацију бројева – иако им никада није донела резултат.
Како паметно играти, а не поклонити добитак другима?
Стручњаци за вероватноћу и понашање играча саветују следеће:
- Укључите бројеве изнад 31 – да смањите број оних који играју исте комбинације.
- Избегавајте превише „уређених“ комбинација попут 1-2-3-4-5-6 - јер су чешће него што мислите.
- Не играјте сваки пут исте бројеве – већа је шанса да промашите све него да „натераш“ Лото да извуче баш твоју комбинацију.
- Пробајте насумични избор – тзв. quick pick функција често генерише бројеве које нико не бира.
Срећа је игра, али логика прави разлику
Играње бројева који вам нешто значе доноси емоционалну утеху. Али ако желите стварну шансу да добијете – размислите другачије.
Не бирајте оно што сви бирају. Јер, чак и кад погодите – можда нећете добити ништа више од утешне поделе.