ФРАНЦУЗИ НА ПРАГУ НОВОГ ПРАВА ИЗБОРА Слободни дани или већа плата? „Као народ, морамо више радити”, каже премијер Бајру
У Француској запослени имају законско право на пет седмица, односно 25 радних дана плаћеног годишњег одмора.
Међутим, министарка за запошљавање Астрид Паносјан-Буве најавила је да ће синдикатима предложити „могућност исплате накнаде уместо пете седмице одмора” као део мера за побољшање економске и фискалне ситуације друге највеће економије еврозоне.
Већу пажњу јавности привукао је други предлог: да се Ускршњи понедељак и Дан победе у Европи, 8. маја, више не рачунају као нерадни дани.
„Као народ, морамо више радити”, рекао је француски премијер Франсоа Бајру.
Одлука је на запосленом
Ако се предложена мера усвоји, избор ће бити искључиво на запосленом. Он или она ће моћи да бира између коришћења пете седмице одмора, која је законски прописана још од 1982. године, или откупа тог одмора од стране послодавца.
Паносјан-Буве је нагласила да се ради о новом праву које не би нарушило постојећа, и да би одлука била у рукама запослених.
„Предлог смо изнели социјалним партнерима. Ако желе да га одбаце, одбациће га, ако желе да преговарају, преговараће”, рекла је за РТЛ.
Ова мера изазвала је бројне реакције.
Како је за француски лист Ле Еко објаснила стручњакиња за радно право Клер Ле Тузе, ново право би морало бити унето у закон о радним односима, а затим додатно регулисано колективним уговорима и појединачним уговорима о раду, прецизирајући начин претварања дана одмора у новчану накнаду.
Сличан модел већ постоји
Према наводима француских медија, влада је инспирацију за овај предлог делимично извукла из већ постојећег механизма који, међутим, није наишао на ширу примену међу радницима.
Наиме, 2022. године, у време високе инфлације, француска влада је омогућила монетизацију тзв. РТТ сати – додатних слободних сати или дана који припадају запосленима који раде дуже од законских 35 сати седмично.
Ако се послодавац и запослени договоре, број сати РТТ се множи са бруто сатницом за прековремени рад, која је по правилу 25 одсто виша од сатнице за редовни рад. Ова надокнада је ослобођена доприноса и пореза на доходак.
У многим земљама ово није могуће
У многим земљама Европе ово није могуће, а међу њима су Србија и Словенија, где постоје и јасни разлози за то. Како наводи Звеза слободних синдиката Словеније (ЗССС) на својој званичној интернет страници, сврха годишњег одмора је „одмор, обнова снаге радника и коришћење слободног времена у складу са његовим потребама и потребама породице”, због чега законодавство не дозвољава исплату накнаде уместо коришћења одмора.
Закон познаје само један изузетак: у случају престанка радног односа, запослени и послодавац се могу договорити о новчаној накнади за неискоришћени одмор. Ипак, и тада радник има право на ту накнаду само ако објективно није могао искористити одмор до истека уговора о раду.