few clouds
22°C
22.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1803
usd
100.7569
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОВИХ 9 ДЕЛОВА ТЕЛА НАМ ВИШЕ НИСУ ПОТРЕБНИ Слепо црево је једно од њих, а знате ли који су остали

21.07.2025. 21:48 22:03
Пише:
Извор:
Прва ТВ
тело
Фото: Ilustracija pixabay

Неки делови људског тела не служе ничему, иако су некада имали одређену функцију код наших предака.

На пример, неки од њих, попут умњака, могу се уклонити без смањења квалитета живота. Истраживачица са Одељења за психологију на UC Berkeley, Дорса Амир, рекла је за Business Insider да, иако су неки делови тела постали неупотребљиви, они се и даље могу појавити.

Ево о којих девет делова тела је реч:

Слепо црево

Пре много година, слепо црево је могло помоћи људима у варењу биљака богатих целулозом, према студији из 2016. објављеној у часопису Цлиницал анд Experimental Immunology.

Док се биљоједи и даље ослањају на своје слепо црево да би варили биљке, тај орган више није кључан део људског система за варење, иако нека истраживања сугеришу да може служити као складиште добрих бактерија.

„Како смо почели да прелазимо на разноврснију исхрану и фокусирали се на месо, више нам није био потребан дугачак и компликован цревни тракт“, објаснила је Амир.

Дуги мишић длана

Дуги мишић длана (Палмарис лонгус) протеже се од ручног зглоба до лакта, а око 10% људи га више нема. Можете га уочити ако задњу страну зглоба наслоните на сто и спојите палац са малим прстом. Амир каже да је овај мишић помагао нашим прецима да се пењу по дрвећу. Према Britannici, служио је и за чврсто држање. Међутим, како су људи пре око 3,2 милиона година почели да ходају усправно, овај мишић је постао сувишан. Данас је снага стиска иста без обзира на то да ли га неко има или не.

Умњаци

Снажне вилице нам више нису потребне јер једемо меку и кувану храну. Према клиници Цлевеланд, наше вилице су мање, па има мање места за умњаке. Некада су помагали у жвакању тврде и жилаве хране. Данас често расту под лошим углом, ударају у кост вилице или десни, па их је најбоље уклонити јер више сметају него што користе.

Мишићи за усправљање длака

То су ситна мишична влакна сипод коже која се стегну и подигну длаке када нам је хладно или када се уплашимо – тада се најежимо. Наши преци, који су имали много више длака по телу, користили су ове мишиће да би се загрејали или изгледали крупније и опасније.

Код животиња са густим крзном, ови мишићи помажу да се задржи топао ваздух. Неке животиње, попут дикобраза, изгледају крупније захваљујући њима. Нама, међутим, више не користе.

Репна кост

Између петог и шестог недеље трудноће, ембрион развије реп који нестане до рођења, а преостали пршљенови се спајају у тртичну (репну) кост. Нашим прецима је служила за кретање и равнотежу, али је почела да нестаје пре око 20 милиона година. Ретко се деца рађају са остатком репа, који се тада хируршки уклања.

Мишићи око спољашњег дела уха

Према Britannici, ови мишићи (аурицулар мусцлес) помажу другим сисарима да локализују звук и изразе емоције. Животиње, попут мачака, померају уши да би боље чуле. Амир каже да ми то више не радимо јер имамо покретљиве вратове, па можемо окренути главу ка звуку.

Пирамидални мишић

Овај троугласти мишић налази се у доњем делу стомака. Око 20% људи га нема, а код оних који га имају – он нема јасну сврху. Britannica наводи да може помоћи при контракцији линеа албе, али то није од функционалног значаја за трбушне мишиће.

Брадавице код мушкараца

Иако женама служе за дојење, и мушкарци имају брадавице, иако не могу дојити. Ипак, високи нивои пролактина, хормона за производњу млека, могу изазвати лактацију. На пример, лек дигоксин за срце може повећати пролактин и изазвати лактацију код мушкараца. Док већина мужјака сисара не доји, једини који то спонтано ради је Dayak воћни слепи миш из југоисточне Азије.

Трећи очни капак

Плица семилунарис, или трећи очни капак, је набор ткива у унутрашњем углу ока. Подсећа на мембрану коју неке животиње користе за заштиту очију. Птице, гмизавци и неки сисари могу да је повуку преко ока ради влажења и чишћења. Код људи је то само остатак који не можемо да контролишемо. Амир каже да нису сасвим јасни разлози зашто смо га изгубили, али је вероватно нестао али је вероватно нестао пре много времена, јер је редак и међу приматима.

Извор:
Прва ТВ
Пише:
Пошаљите коментар
НИ ДИЈЕТА, НИ ГЛАДОВАЊЕ! Олимпијска исхрана која топи килограме и чува енергију, ТРИ ПРАВИЛА за савршено тело
da

НИ ДИЈЕТА, НИ ГЛАДОВАЊЕ! Олимпијска исхрана која топи килограме и чува енергију, ТРИ ПРАВИЛА за савршено тело

21.07.2025. 16:26 16:38