ДАНАС ЈЕ ЋИРИЛОВДАН Данас се деца не грде, урадите ово ако желите здравље и добро својој породице
У понедељак, 28. јула, српска православна црква обележава празник Светих мученика Кирика и Јулите, сина и мајке који су постали симбол непоколебљиве вере, али и безусловне љубави између родитеља и детета.
Ћириловдан, како се празник у народу зове, има посебно место у календару српских светитеља и обичаја - не само као дан духовног сећања, већ и као празник топлине дома и породичне повезаности.
Мајка и син - мученици вере
Свети Кирик и његова мајка Јулита страдали су у време римског цара Диоклецијана, када је хришћанство било брутално гоњено. Иако суочени са мучењима, нису се одрекли своје вере, због чега су канонизовани и данас их Црква поштује као светитеље. Део њихових моштију чува се у цркви Свете Богородице Болничке на Охриду.
Дан када се не грди, већ љуби и прашта
Ћириловдан је, по предању, празник љубави између мајке и детета. На овај дан се нарочито води рачуна да се деца не грде, већ да им се обраћа са нежношћу и разумевањем. Верује се да лепе речи, топлина и мир у дому доносе благослов и здравље читавој породици.
Породични обичаји: Поклон, загрљај и време заједно
У појединим крајевима Србије обичај је да мајке дарују своју децу малим знаком пажње - симболичним поклоном или гестом љубави. Такође се верује да би овај дан требало провести у заједништву, са што више осмеха и породичних тренутака.
Купање за здравље
Постоји и један стари народни обичај који се и данас поштује: на Ћириловдан би требало отићи на реку или извор и окупати се, јер вода тога дана, како се верује, има посебну моћ да очисти тело и ојача дух.
У народу се сматра да Свети Кирик има власт над сунчевим зрацима и да они на његов празник имају исцељујућу енергију. Зато се често каже да је сунце тог дана "лековито".
Празник нежности и вере
Ћириловдан нас подсећа да су најдубље везе, оне између мајке и детета, и најјаче. То је дан када се тихо слави топлина дома, постојаност вере и нежност коју не могу да поколебају ни највеће недаће.