Бесплатни хигијенски улошци за студенткиње на Филозофском факултету

Филозофски факултет у Новом Саду је прва институција у Србији у којој су обезбеђени бесплатни хигијенски улошци захваљујући Удружењу „Женска иницијатива“.
2
Фото: Приватна архива

Идеја је настала почетком прошле године, у циљу да се на системски начин води брига о положају жена и девојака, а након истраживања које су спровели на тему менструације са 1 500 новосадских студената, дошли су до закључка да је више од 65 одсто испитаница често морало да купи јефтинији бренд и штеди на квалитету.

Према њиховим истраживањима у Србији жене на годишњем нивоу морају да издвоје најмање 4.000 динара на хигијенске улошке, а порез на те производе је 20 одсто, што је више него за основне кућне намирнице. Захваљујући програму „Млади су закон“ обезбеђена су финансијска средства за остваривање пројекта. Одржана је и представа драмске секције у згради Филозофског факултета на којој су се уместо новаца за улазнице, донирали хигијенски улошци.

Коодинаторка „Женске иницијативе“ Јелена Мирић наводи да удружење планира још акција, за које се надају да ће бити мотивација за активизам младих. - Не желимо да се наша иницијатива заснива на дугорочним донацијама од стране грађана, него решавању системског проблема, где бисмо волеле да ово постане „нормална ставка” приликом креирања буyета и финансијских планова свих образовних институција.

Коментари и сугестије о пројекту су позитивне. Студенткиња журналистике на Филозофском факултету Александра Вла, верује да је ово први корак ка великим променама. - Та иницијатива је добар почетак дестиматизације једног сасвим природног процеса – каже Александра. - Ако су већ обезбеђена регуларна хигијенска средства, као што су сапун и тоалет папир, зашто не би и менструални производи? Биолошки процес који се дешава свакој жени не треба да изазива додатни стрес, поготово не за време боравка на факултету. Више не треба да бринемо да ли смо заборавиле хигијенске улошке и да ли ће се десити нека незгода.

- Циљ нашег пројекта је подизање свести међу младима и студентима, смањење пореза на менструалне производе, мотивисање младих да постану проактивни у свом друштву и нормализација теме менструације. Дугорочни план је и умрежавање са свим важним институцијама и организацијама цивилног сектора који се баве сличним проблемом – додаје Јелена.

Фото: Женска иницијатива

Глобални проблем

Менструално сиромаштво је често игнорисана криза јавног здравља која подразумева да жене и девојке са ниским примањима не могу да приуште менструалне производе. Тај појам се односи и на недостатак основних хигијенских услова, попут приватног простора за одржавање хигијене и топле текуће воде и то је проблем глобалних размера.

У Индији само 12 одсто жена има приступ санитарним производима, изјавило је индијско министарство здравља. У Непалу су жене током менструације сматране нечистим и протеране су у колибе током циклуса. У Бангладешу, многе жене не могу да приуште менструалне производе па користе стару одећу, крпе, пешкире или друге нехигијенске производе, чиме се повећава ризик од инфекција.

К. Миодраговић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести