Централни пречистач отпадних вода биће на сремској страни

Према речима члана Градског већа за комуналне послове Владимира Стојковића, Претходна студија изводљивости предвиђа изградњу централног постројења за пречишћавање отпадних вода на локалитету Роков поток.
Član Gradskog veća za komunalne poslove Vladimir Stojković Foto: Dnevnik.rs
Фото: Члан Градског већа за комуналне послове Владимир Стојковић Фото: Дневник.рс

Централни пречистач отпадних вода ће, уместо на бачкој страни, осванути на сремској. Према речима члана Градског већа за комуналне послове Владимира Стојковића, Претходна студија изводљивости предвиђа изградњу централног постројења за пречишћавање отпадних вода на локалитету Роков поток. Уз напомену да ће посебном техничком документацијом бити обухваћена изградња неопходних колектора, црпних станица и ретензионог базена, Стојковић наглашава да је управо у току израда Претходне студије изводљивости с Генералним пројектом, а пројектант је фирма „CeS COWI” из Данске.

Јавност је увек заинтересована за цену, а Стојковић истиче да израда Претходне студије изводљивости с Генералним пројектом кошта 300.000 евра.

– Новац је обезбеђен из Фонда за техничку подршку WBIF – Инвестициони оквир за Западни Балкан – каже наш саговорник. – Обезбеђено је и милион евра за наставак израде техничке документације. По прелиминарним проценама из драфт верзије Претходне студије, изградња постројења би требало да кошта око 70 милиона евра, с тим што се очекује да та цена буде знатно виша, с обзиром на то да је документ још у фази дораде, због примедби Покрајинске ревизионе комисије и Града, којима је достављен на стручну контролу. Цена обухвата изградњу централног постројења са свим неопходним пратећим колекторима и црпним станицама.


Планови за ову годину и 2019.

У 2018. и 2019. години планира се извођење радова на изградњи НГЦ-1. – За прву фазу изградње нове главне црпне станице код „Жежељевог” моста, с набавком и уградњом материјала, из буџета Града биће издвојено 860.000.000 динара – каже Стојковић.


Према оквирној динамици из Претходне студије, а после усвајања Претходне студије изводљивости с Генералним пројектом, Стојковић каже да ће уследити израда Студије изводљивости с Идејним пројектом.

– То подразумева и израду одговарајућег урбанистичког плана и студије утицаја на животну средину, а подразумева и израду тендерске документације за извођење, што би требало да потраје од годину и по до две. Период за извођење радова је процењен на минимално две године – напомиње Стојковић. Предвиђено је да ће изградња централног постројења за пречишћавање отпадних вода ићи у две фазе.


Инвеститори заинтересовани за зону „Север 4”

Централни пречистач вода неће бити на првобитно предвиђеној локацији, али Индустријска зона „Север 4” и даље је веома интересантна за инвеститоре.

– Потребно је истаћи да је Индустријска зона „Север 4” комплетно инфраструктурно опремљена – водовод, фекална канализација, атмосферска канализације, јавно осветљење, приступне саобраћајнице. Тренутно у Индустријској зони „Север 4” послује комапнија „Лир” с око 3.500 запослених, а постоји одређен број иностраних инвеститора који су заинтересовани за отварање нових погона – истиче Стојковић.


– У првој фази изградиће се објекти постројења за примарно – механичко и секундарно – биолошко пречишћавање, а објекти за терцијарно пречишћавање – уклањање азота и фосфора – изградиће се у другој фази на истом локалитету – објашњава наш саговорник. – Као оптимална, одабрана је конвенционална технологија прераде отпадних вода – технологија активног муља.

У циљу одвођења отпадних вода до централног постројења за пречишћавање отпадних вода (ЦППОВ) у свим плановима и ревизијама развоја преовладала су решења о спајању и повезивању јужног и северног градског слива канализације.

– Да би се повезали јужни и северни градски слив, на простору око главне црпне станице северног слива ГЦ-2 неопходно је изградити основне објекте којим ће се отпадне воде градског подручја допремати до ЦППОВ-а.  На локалитету главне црпне станице ГЦ-2 се предвиђа довођење отпадних вода јужног слива доводним колектором, као и изградња нових главних црпних станица НГЦ-1 и НГЦ-2 с пратећим објектима. Основни објекат на локалитету и први који ће се градити, биће нова црпна станица – НГЦ-1. Њен пројектовани капацитет је 15,36 кубних метара у секунди. Изградњом те црпне станице стварају се услови за изградњу повезног колектора ГЦ-1–НГЦ-1 и колектора од НГЦ1 до ЦППОВ-а, чиме ће се решити дугогодишњи проблем житеља Кеја, односно спречити испуштање отпадних вода, па и фекалне канализације у Дунав и непријатних мириса који се туда шире – истиче Стојковић.

Сава Савић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести